Ciężkie jest życie szarego cyklisty w mieście Łodzi. Szczególnie, jeśli dba o swe bezpieczeństwo i nie lubi codziennie łamać przepisów.

Jestem cyklistą. Przemierzam codziennie drogę z domu do pracy, tak na oko jakieś 4 kilometry z hakiem. Niby normalnie, nie ja pierwszy i nie ostatni, jednak nie jest to zwykła podróż. A to z powodu skrzyżowania ulicy Wielkopolskiej z Alejami Włókniarzy, jakie muszę pokonywać. Nie zmieniło się tam nic od trzech lat. Wtedy po raz pierwszy przeżyłem horror.

Stałem grzecznie przed skrzyżowaniem. Światło czerwone, za chwilę zielone. Zebrałem się więc i ruszyłem powoli, wiadomo - rano, człowiek zaspany. Jakież było moje zdziwienie, kiedy dojechałem dopiero do połowy skrzyżowania i spostrzegłem, że samochody już ruszają i zaraz mnie staranują! Sam myślałem, że nie zdążę, a tu za mną jeszcze kolejny cyklista... Gratuluję budowniczym polskich dróg.

Od mojej przejażdżki "z duszą na ramieniu" upłynęły trzy lata. Skrzyżowanie funkcjonuje ale w dalszym ciągu nie jest bezpieczne dla rowerzystów. Ponieważ chciałbym przeżyć kolejny przejazd przez to skrzyżowanie, wnioskuję o umieszczenie przed skrzyżowaniem znaku: "Cykliści tylko górą".

Kolejna pułapka na rowerzystów: jadąc ul. Wielkopolską w kierunku centrum, dojeżdżamy do skrzyżowania, przy którym stoi znak: zakaz ruchu dla rowerów, przejazd przez skrzyżowanie tylko drogą rowerową. Poruszając się rowerem środkowym pasem (prawy jest tylko dla skręcających ) i stosując się do znaku, musimy zjechać na chodnik, zajeżdżając drogę wszystkim, którzy jadą w prawo. Mamy jeszcze inną możliwość: możemy dojechać do przejścia dla pieszych i na pasach wjechać na chodnik. Możemy również, jeśli znak i to co jest pod nim napisane dostrzeżemy dostatecznie wcześnie, zjechać w uliczkę przed skrzyżowaniem i po pasach dojechać do drogi rowerowej.

W każdym z opisanych przypadków łamiemy prawo drogowe, nie wspominając o bardzo dużym prawdopodobieństwie spowodowania kolizji, w której, niestety, rowerzysta jest najbardziej poszkodowany.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!