Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Albrecht. Sportowiec z lilijką w życiorysie

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Jan Albrecht
Jan Albrecht Ze zbiorów autora
Gdyby nie wojna, całkiem inaczej potoczyłyby się jego losy. Prawdopodobnie w sporcie zrobiłby prawdziwą karierę.

Jan Albrecht należał do pokolenia „Kolumbów”. Urodził się w Malborku 28 marca 1919 roku, lecz dzieciństwo i młodość spędził w Tczewie oraz Starogardzie Gdańskim. W tych miastach uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum humanistycznego, zdając maturę w 1939 roku. W latach szkolnych należał do harcerstwa, pełniąc funkcje w drużynie oraz udzielał się w sporcie. Przez kilka kadencji był prezesem Szkolnego Klubu sportowego. Czynnie trenował lekkoatletykę, koszykówkę i tenis stołowy, odnosząc znaczne sukcesy.

Wybuch wojny rzucił młodego Jana na wschodnie rubieże. Jednak przy pierwszej okazji przyjechał do Warszawy, gdzie od 1942 roku pracował w przedsiębiorstwie transportowym. Włączył się do konspiracji, a w sierpniu z bronią w ręku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po upadku powstania został wywieziony w głąb Rzeszy na przymusowe roboty. Do kraju powrócił już po zakończeniu wojny i osiedlił się w Sopocie.

Tu otrzymał posadę sekretarza Miejskiej Rady Wychowania Fizycznego i Sportu. Jednocześnie włączył się w organizację wybrzeżowych klubów sportowych. Sam czynnie trenował biegi przełajowe oraz tenis stołowy, był jednym z czołowych zawodników na Wybrzeżu. I pisał, głównie o sporcie. Swoje relacje podpisywał pseudonimem „Alba”. Był stałym korespondentem „Sportu” i „Kuriera Sportowego”. Pisywał też do prasy harcerskiej („Na Tropie”) oraz lokalnych dzienników („Głos Wybrzeża”; „Dziennik Bałtycki”). Z tym ostatnim współpracował przez dwadzieścia lat.

W 1946 roku współorganizował sopocki Harcerski Klub Sportowy „Wybrzeże”, jeden z najlepszych klubów sportowych regionu. Został jego sekretarzem. Kierował też w HKS-ie kilkoma sekcjami, w tym sekcją tenisa stołowego. Włączył się aktywnie w pracę okręgowych związków lekkoatletyki i boksu, a w latach następnych działał w Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej, Morskim Klubie Olimpijczyka i Wojewódzkiej Komisji PKOl.

W międzyczasie zaocznie ukończył Studium Ekonomiki i Organizacji Turystyki. Pozwoliło mu to na powiązanie swojej sportowej pasji z praca zawodową.
Będąc pracownikiem Związku Zawodowego Pracowników Handlu i Spółdzielczości oraz Federacji Spójnia zajmował się głównie organizacją rekreacji pracowników i masowym sportem. Założył też Klub Krajoznawczy PTTK „Merkator" przy ZZPHiS, który pod jego kierownictwem osiągnął liczne sukcesy, organizował ciekawe wycieczki i imprezy turystyczne. W ostatnich latach pracował w Klubie Sportowym „Spójnia” Gdańsk. Zmarł nieoczekiwanie w maju 1977 roku.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto