Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Himilsbach wśród zasłużonych dla Mińska Mazowieckiego

Jerzy Kirzyński
Jerzy Kirzyński
Mińsk Mazowiecki obchodzi 595. rocznicę nadania praw miejskich. W roku jubileuszu radni nadali tytuł Zasłużonego dla Miasta Mińsk Mazowiecki Janowi Himilsbachowi, niezapomnianemu Sidorowskiemu w filmie Rejs. Miasto żyje legendą artysty.

Znakomity aktor niezawodowy, pisarz, scenarzysta urodził się w Mińsku Mazowieckim w 1931 roku. „Tego, że stąd pochodzi, nie zaparł się nigdy, a co więcej, podkreślał to z dumą” - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Na podstawie jego scenariuszy i opowiadań czołowi polscy reżyserzy kręcili filmy, czy spektakle teatralne: Jerzy Gruza, Andrzej Kondratiuk, Janusz Zaorski, Antoni Krauze.

Członek Polskiego Związku Literatów, dyplomowany aktor. Wydał trzy tomy opowiadań: „Monidło”, „Przepychanka”, „Łzy sołtysa”. Zagrał w wielu filmach i serialach, jak „Rejs”, „Wniebowzięci”, „Filip z konopi”, „Jan Serce”, „Czterdziestolatek”, a wymyślane przez niego kwestie jako kultowe trafiły do język potocznego i są używane do dziś.

Przywołajmy nazwiska Honorowych Obywateli Miasta Mińsk Mazowiecki:

Papież Jan Paweł II Karol Józef Wojtyła
Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymał akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki 11 kwietnia 1999r. od pielgrzymów z Mińska Mazowieckiego pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Byrskiego z rąk burmistrza Zbigniewa Grzesiaka. Wtedy również otrzymał i pobłogosławił symboliczne klucze do serc i bram miasta.

Marian Benko
Architekt, planista przestrzenny, pedagog, autor wielu publikacji naukowych w tym o osadnictwie Mazowsza południowo-wschodniego i zabytkowej architekturze powiatu mińskiego, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, związany z Zespołem Szkół Nr 1.

Tadeusz Chróścielewski
Poeta, prozaik, tłumacz, eseista, piewca ziemi mińskiej, członek Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich.

Stanisław Jurkowski
Działacz ludowy, w latach 1936-1939 sekretarz Zarządu Powiatu SL w Mińsku Mazowieckim, w latach 1944-1947 burmistrz miasta (po Hipolicie Nowinie-Konopce), poseł na Sejm Ustawodawczy 1947-1952, po zjednoczeniu ruchu ludowego (PLS i SL) w styczniu 1949r., wszedł w skład Rady Naczelnej Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Władysław Kozak
Po II wojnie światowej trzeci z kolei starosta powiatowy, urząd ten objął 4 grudnia 1944r. W trudnym okresie odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych był organizatorem życia gospodarczego, kulturalnego i oświatowego w mieście i powiecie.

Melania Pietrowna Kodeniec (Kodiniec)
Mieszkanka Brześcia, w lipcu 1944r. uczestniczyła w walkach z Niemcami na terenie powiatu mińskiego, wdowa po oficerze Armii Czerwonej, majorze Michale Bykowie, który poległ pod Mińskiem Mazowieckim i spoczywa na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Warszawskiej.

Tomasz Marian Chludziński
Dziennikarz i etnograf, długoletni działacz PTTK, autor wielu przewodników turystycznych, licznych publikacji dotyczących historii miasta i okolic, m.in. folderu „Mińsk Mazowiecki i okolice” (1947).

Władysław Rudziński
Autor publikacji dotyczącej właścicieli miasta, potomek jednego z rodów będącego współwłaścicielami miasta w XVIII wieku. Żołnierz AK ( pseudonim „Jastrząb”), absolwent Szkoły Podchorążych Dywizjonu 1806 I Pułku Strzelców Konnych w Warszawie. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim w Kompanii Szturmowej „Stefan” IV Rejonu AK Warszawa-Śródmieście. Za zasługi w czasie II wojny światowej odznaczony został Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ryszard Sielski
Działacz społecznych, zasłużony w ratowaniu zabytków miasta.

Tadeusz Skolimowski
Działacz społeczno-kulturalny, miał duży wkład w ochronę zabytków i urbanizacji miasta.

Józef Skrzynecki
Syn ostatniego dowódcy 7. PUL w Mińsku Mazowieckim, zasłużony w propagowaniu historii miasta. W czasie okupacji kpr. pchor. 1 szwadronu (1 pluton) pułku AK "Jeleń". Uczestnik akcji "Burza" obwodu "Mewa-Kamień".

Piotr Skrzynecki
Syn ostatniego dowódcy 7 PUL w Mińsku Mazowieckim, zasłużony w propagowaniu historii miasta, dyrektor "Piwnicy pod Baranami" w Krakowie.

ks. Jan Sikora
Walczył w szeregach oddziału Armii Krajowej w obwodzie "Mewa-Jamnik-Kamień" AK oraz w 7. Pułku Ułanów Lubelskich, harcerz, wyświęcony na kapłana 17.12.1950r., proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Wołominie, kapelan Armii Krajowej, uczestnik ruchu oporu w b. powiecie mińskim, uczestnik tajnego nauczania, członek wielu organizacji kombatanckich. Wielokrotnie odznaczony i wyróżniony, w tym również i przez rząd polski na emigracji w Londynie. Był również członkiem Honorowym Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

ppłk Witold Szaniawski
Rotmistrz 7. Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim. Działacz konspiracyjny, dowódca dywizjonu 7. Pułku Ułanów AK o kryptonimie „Jeleń” , odznaczonego orderem Virtuti Militari. Wieloletni pracownik „Inco-Veritas”. W 1987 roku przekazał siedem portretów dowódców 7 . PUL do Mińska Mazowieckiego, obecnie eksponowane w Muzeum Ziemi Mińskiej.

ks. bp Kazimierz Romaniuk
Prof. dr hab. teologii biblijnej. Pracował jako wikariusz w parafiach: Raszyn i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie – Saska Kępa. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w Rzymie i Jerozolimie. 25 marca 1992 mianowany pierwszym biskupem diecezji warszawsko-praskiej. Dokonał pierwszego samodzielnego tłumaczenia z języków oryginalnych na język polski Biblii zwanej Biblią Warszawsko-Praską.

Ryszard Kaczorowski
Polityk, członek Szarych Szeregów, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie (w latach 1989-1991). Przez całe życie dawał przykład wiernej służby naszej Ojczyźnie. Za swoje zaangażowanie w działalność harcerską w II Rzeczpospolitej został skazany w 1940r. przez NKWD na karę śmierci i zesłany na Syberię. Będąc żołnierzem armii gen. Andersa, przeszedł szlak bojowy walcząc również w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji, działając w organizacjach polonijnych, w latach 1956-1967 był naczelnikiem harcerstwa polonijnego, a w l. 1986-89 był ministrem w rządzie emigracyjnym. Za swoją wieloletnią d

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto