Mińsk Mazowiecki obchodzi 595. rocznicę nadania praw miejskich. W roku jubileuszu radni nadali tytuł Zasłużonego dla Miasta Mińsk Mazowiecki Janowi Himilsbachowi, niezapomnianemu Sidorowskiemu w filmie Rejs. Miasto żyje legendą artysty.

Znakomity aktor niezawodowy, pisarz, scenarzysta urodził się w Mińsku Mazowieckim w 1931 roku. „Tego, że stąd pochodzi, nie zaparł się nigdy, a co więcej, podkreślał to z dumą” - czytamy na stronie Urzędu Miasta.

Na podstawie jego scenariuszy i opowiadań czołowi polscy reżyserzy kręcili filmy, czy spektakle teatralne: Jerzy Gruza, Andrzej Kondratiuk, Janusz Zaorski, Antoni Krauze.

Członek Polskiego Związku Literatów, dyplomowany aktor. Wydał trzy tomy opowiadań: „Monidło”, „Przepychanka”, „Łzy sołtysa”. Zagrał w wielu filmach i serialach, jak „Rejs”, „Wniebowzięci”, „Filip z konopi”, „Jan Serce”, „Czterdziestolatek”, a wymyślane przez niego kwestie jako kultowe trafiły do język potocznego i są używane do dziś.

Przywołajmy nazwiska Honorowych Obywateli Miasta Mińsk Mazowiecki:

Papież Jan Paweł II Karol Józef Wojtyła
Ojciec Święty Jan Paweł II otrzymał akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Mińsk Mazowiecki 11 kwietnia 1999r. od pielgrzymów z Mińska Mazowieckiego pod przewodnictwem ks. proboszcza Jana Byrskiego z rąk burmistrza Zbigniewa Grzesiaka. Wtedy również otrzymał i pobłogosławił symboliczne klucze do serc i bram miasta.

Marian Benko
Architekt, planista przestrzenny, pedagog, autor wielu publikacji naukowych w tym o osadnictwie Mazowsza południowo-wschodniego i zabytkowej architekturze powiatu mińskiego, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, związany z Zespołem Szkół Nr 1.

Tadeusz Chróścielewski
Poeta, prozaik, tłumacz, eseista, piewca ziemi mińskiej, członek Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Towarzystwa Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich.

Stanisław Jurkowski
Działacz ludowy, w latach 1936-1939 sekretarz Zarządu Powiatu SL w Mińsku Mazowieckim, w latach 1944-1947 burmistrz miasta (po Hipolicie Nowinie-Konopce), poseł na Sejm Ustawodawczy 1947-1952, po zjednoczeniu ruchu ludowego (PLS i SL) w styczniu 1949r., wszedł w skład Rady Naczelnej Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, członek honorowy Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

Władysław Kozak
Po II wojnie światowej trzeci z kolei starosta powiatowy, urząd ten objął 4 grudnia 1944r. W trudnym okresie odbudowy kraju po zniszczeniach wojennych był organizatorem życia gospodarczego, kulturalnego i oświatowego w mieście i powiecie.

Melania Pietrowna Kodeniec (Kodiniec)
Mieszkanka Brześcia, w lipcu 1944r. uczestniczyła w walkach z Niemcami na terenie powiatu mińskiego, wdowa po oficerze Armii Czerwonej, majorze Michale Bykowie, który poległ pod Mińskiem Mazowieckim i spoczywa na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Warszawskiej.

Tomasz Marian Chludziński
Dziennikarz i etnograf, długoletni działacz PTTK, autor wielu przewodników turystycznych, licznych publikacji dotyczących historii miasta i okolic, m.in. folderu „Mińsk Mazowiecki i okolice” (1947).

Władysław Rudziński
Autor publikacji dotyczącej właścicieli miasta, potomek jednego z rodów będącego współwłaścicielami miasta w XVIII wieku. Żołnierz AK ( pseudonim „Jastrząb”), absolwent Szkoły Podchorążych Dywizjonu 1806 I Pułku Strzelców Konnych w Warszawie. Brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim w Kompanii Szturmowej „Stefan” IV Rejonu AK Warszawa-Śródmieście. Za zasługi w czasie II wojny światowej odznaczony został Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ryszard Sielski
Działacz społecznych, zasłużony w ratowaniu zabytków miasta.

Tadeusz Skolimowski
Działacz społeczno-kulturalny, miał duży wkład w ochronę zabytków i urbanizacji miasta.

Józef Skrzynecki
Syn ostatniego dowódcy 7. PUL w Mińsku Mazowieckim, zasłużony w propagowaniu historii miasta. W czasie okupacji kpr. pchor. 1 szwadronu (1 pluton) pułku AK "Jeleń". Uczestnik akcji "Burza" obwodu "Mewa-Kamień".

Piotr Skrzynecki
Syn ostatniego dowódcy 7 PUL w Mińsku Mazowieckim, zasłużony w propagowaniu historii miasta, dyrektor "Piwnicy pod Baranami" w Krakowie.

ks. Jan Sikora
Walczył w szeregach oddziału Armii Krajowej w obwodzie "Mewa-Jamnik-Kamień" AK oraz w 7. Pułku Ułanów Lubelskich, harcerz, wyświęcony na kapłana 17.12.1950r., proboszcz parafii MB Częstochowskiej w Wołominie, kapelan Armii Krajowej, uczestnik ruchu oporu w b. powiecie mińskim, uczestnik tajnego nauczania, członek wielu organizacji kombatanckich. Wielokrotnie odznaczony i wyróżniony, w tym również i przez rząd polski na emigracji w Londynie. Był również członkiem Honorowym Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego.

ppłk Witold Szaniawski
Rotmistrz 7. Pułku Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Mińsku Mazowieckim. Działacz konspiracyjny, dowódca dywizjonu 7. Pułku Ułanów AK o kryptonimie „Jeleń” , odznaczonego orderem Virtuti Militari. Wieloletni pracownik „Inco-Veritas”. W 1987 roku przekazał siedem portretów dowódców 7 . PUL do Mińska Mazowieckiego, obecnie eksponowane w Muzeum Ziemi Mińskiej.

ks. bp Kazimierz Romaniuk
Prof. dr hab. teologii biblijnej. Pracował jako wikariusz w parafiach: Raszyn i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie – Saska Kępa. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, w Rzymie i Jerozolimie. 25 marca 1992 mianowany pierwszym biskupem diecezji warszawsko-praskiej. Dokonał pierwszego samodzielnego tłumaczenia z języków oryginalnych na język polski Biblii zwanej Biblią Warszawsko-Praską.

Ryszard Kaczorowski
Polityk, członek Szarych Szeregów, ostatni prezydent RP na Uchodźstwie (w latach 1989-1991). Przez całe życie dawał przykład wiernej służby naszej Ojczyźnie. Za swoje zaangażowanie w działalność harcerską w II Rzeczpospolitej został skazany w 1940r. przez NKWD na karę śmierci i zesłany na Syberię. Będąc żołnierzem armii gen. Andersa, przeszedł szlak bojowy walcząc również w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji, działając w organizacjach polonijnych, w latach 1956-1967 był naczelnikiem harcerstwa polonijnego, a w l. 1986-89 był ministrem w rządzie emigracyjnym. Za swoją wieloletnią działalność wojskową i służbę publiczną był odznaczany i wyróżniany wieloma orderami w tym tytułem Rycerza Krzyża Wielkiego nadanym przez Elżbietę II. Często odwiedzał nasze miasto. Zginął w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku.

Paweł Filleborn
Sportowiec, organizator pierwszego klubu kulturystycznego na terenie miasta. Legenda kulturystyki. W latach 80. i na początku 90. był kilkanaście razy mistrzem Polski. Zdobył też wicemistrzostwo Europy i brązowy medal mistrzostw świata par. Na zakończenie kariery w 1996 roku wywalczył tytuł mistrza świata w kategorii masters. Był współzałożycielem Polskiego Związku Kulturystyki i Trójboju Siłowego. Jako członek Prezydium tego Związku pełnił również funkcję trenera kadry narodowej kulturystów. Od 1998r. jest prezesem tegoż Związku. Jest również wieloletnim sędzią klasy międzynarodowej w kulturystyce i fitness. Za swoje osiągnięcia w pracy trenerskiej i szkoleniowej otrzymał odznaczenia i wyróżnienia.

Henryk Gąsowski
Więzień KL Auschwitz. Porucznik Henryk Gąsowski - o pseudonimie 'Kadet' - był żołnierzem partyzantki AK okolic Wysokiej Mazowieckiej. Pracownik Biura Projektów przemysłu Chemicznego „Prochem” w Warszawie. Członek honorowy Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP), wieloletni członek władz centralnych Stowarzyszenia, działacz Oddziału Warszawskiego SEP im. Kazimierza Szpotańskiego, inicjator i członek Sekcji Instalacji i Urządzeń Elektrycznych SEP. Jest autorem lub współautorem dwóch publikacji książkowych i ponad 50 artykułów i referatów dotyczących zagadnień z zakresu instalacji elektrycznych wykonywanych w obiektach przemysłowych.

gen. Roman Harmoza
W 1956 r. skończył liceum w Szprotawie i wstąpił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu, którą ukończył w 1960 r. jako prymus ze stopniem podporucznika. Instruktor-pilot w 31. Pułku Szkolno-Bojowym w Łasku, od 1963 r. dowódca klucza w stopniu porucznika, a od 1966 r. kapitana. W latach 1966-1969 r. studiował w Akademii Sztabu Generalnego WP w Warszawie, którą skończył z wyróżnieniem, po czym został szefem strzelania powietrznego eskadry 13. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK w Łęczycy. W latach 1970-1978 mieszkaniec Miasta Mińsk Mazowiecki. W tym czasie pełnił obowiązki pilota dowódcy eskadry, a w latach 1973-1977 dowodził 1 Pułkiem Lotnictwa Obrony Powietrznej "WARSZAWA" w Mińsku Mazowieckim.

Virgil Clarkson
Były burmistrz Lacey (USA). Od 2004 roku wspiera i ułatwia kontakty mieszkańców Lacey z mieszkańcami Mińska Mazowieckiego. Był współinicjatorem podpisania w roku 2005 Porozumienia Miast Siostrzanych pomiędzy miastem Lacey, Washington, USA i naszym miastem. Udziela pełnego poparcia stowarzyszeniom działającym na terenie naszych miast: Lacey Mińsk Mazowiecki Sister City Association i Mińskiemu Stowarzyszeniu na rzecz Współpracy w Lacey „Mila”. Dzięki staraniom tych stowarzyszeń i poparciu burmistrzów obu miast, co roku realizowany jest program wymiany edukacyjnej młodzieży pt „Szkoła bez granic”. Czynnie uczestniczy w propagowaniu kultury polskiej oraz promowaniu naszego miasta na terenie Lacey i Thurston Country.

Zdzisław Ciszewski
W 1958 roku otworzył Zakład Kamieniarski i od tego momentu zaczęła się jego działalność na rzecz Mińska Mazowieckiego. Wykonał większość pomników na terenie miasta. Przez okres 50-ciu lat wyuczył w zawodzie wielu adeptów sztuki kamieniarskiej oraz branży budowlanej. Wielki patriota, bierze czynny udział w uroczystościach wojskowych, państwowych i rocznicowych.

Marszałek Józef Piłsudski
Działacz niepodległościowy, mąż stanu, Naczelnik Państwa, marszałek Polski.

Marszałek Edward Rydz-Śmigły
Legionista, marszałek Polski, naczelny wódz, zmarł pod przybranym nazwiskiem Zawisza Czarny.

7. Pułk Ułanów Lubelskich im. Kazimierza Sosnkowskiego
Sformowany w 1918r., za zasługi w wojnie z Rosją Sowiecką – 23.03.1921r. został odznaczony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego orderem Virtuti Militari V klasy. W latach 1921-1939 stacjonował w Mińsku Mazowieckim. W okresie II wojny światowej w kraju pod okupacją niemiecką, został odtworzony pod kryptonimem „Jeleń”, a we Włoszech w 1945r. jako pułk rozpoznawczy 3 DSK.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!