Brytyjski bank centralny zdecydował, że zamieni obecny na banknocie dziesięciofuntowym wizerunek twórcy teorii ewolucji, Karola Darwina na portret angielskiej pisarki, Jane Austen. Nowy banknot wejdzie w obieg w 2017 roku.

Nowy szef banku centralnego Wielkiej Brytanii, Mark Carney poinformował o zmianie na banknocie dziesięciofuntowym, jaka nastąpi w 2017 roku. Zdecydowano, że wizerunek twórcy teorii ewolucji, Karola Darwin, zostanie zastąpiony przez angielską pisarkę, Jane Austen. Nowe banknoty mają się pojawić w 2017 roku, ale już teraz pomysł wzbudził ogromny entuzjazm na Wyspach Brytyjskich.

Decyzja jest skutkiem presji feministek, które zwracały uwagę na to, że w związku z planowanymi zmianami wizerunków na banknotach na żadnym nie będzie widniał wizerunek kobiety, z wyjątkiem Elżbiety II, której podobizna znajduje się na awersie wszystkich banknotów. Oburzenie wywołał uprzedni pomysł, by od 2016 roku Winston Churchill pojawi się na banknotach pięciofuntowych, zastępując Elizabeth Fry, działaczkę społeczną, reformatorkę więziennictwa. W ciągu trzech miesięcy udało się im zebrać 35 tys. podpisów pod petycją przeciwko zbyt małej reprezentacji kobiet na banknotach, a organizatorki protestu zagroziły nawet Bankowi Anglii procesem o dyskryminację kobiet.

Do tej pory na banknotach brytyjskich znalazło się niewiele kobiet. Oprócz Elżbiety II i wycofywanego wizerunku XIX-wiecznej reformatorki więziennictwa, Elizabeth Fry, w latach 70. widniała Florence Nightingale, angielska pielęgniarka i działaczka społeczna. Wprowadzenie portretu Jane Austen jest więc gestem niecodziennym. Niemniej Mark Carney obiecał, że sytuacja ulegnie zmianie, stopniowo coraz więcej kobiet pojawi się na brytyjskich banknotach.

Zastąpienie Karola Darwina znaną pisarką Jane Austen jest sygnałem wyróżnienia dla autorki Dumy i uprzedzenia, docenienia jej sławy. Szef banku uzasadnił, że pisarka należy do autorek najbardziej rozpoznawanych w Anglii i dlatego zasługuje na uhonorowanie.

Zaprezentowano dziś nowy banknot dziesięciofuntowy z podobizną Jane Austen. Projekt zawiera element promujący czytelnictwo. Oprócz twarzy znanej pisarki, rysunku jej biurka, pióra, domu, w którym tworzyła, jest znamienny cytat z powieści Duma i uprzedzenie: "Nie ma większej przyjemności niż czytanie!".

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!