Janukowycz rozpoczyna wizytę w Japonii Janukowycz rozpoczyna wizytę w Japonii

Janukowycz rozpoczyna wizytę w Japonii. (© Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy)

Dzisiaj prezydent Ukrainy rozpoczął czterodniową wizytę w Japonii. W podróży do Azji Janukowyczowi towarzyszą: minister spraw zagranicznych - Konstantyn Hryszczenko, minister kultury Michajło Kułyniak oraz Andrij Honcharuk.W pierwszym dniu wizyty prezydent Janukowycz wziął udział w japońsko-ukraińskim forum przedsiębiorców, spotkał się z przywódcami japońskiej Federacji Biznesu, przedstawicielami parlamentu oraz z premierem Japonii. Zostały podpisane również ważne dwustronne umowy.

Janukowycz: Ukraina jest otwarta na rozmowy i współpracę z japońskim biznesem


W czasie japońsko-ukraińskiego forum przedsiębiorców prezydent Ukrainy zapewnił swoich partnerów, że Ukraina jest zainteresowana aktywną współpracą z nimi. Wystosował także zaproszenie do japońskich przedsiębiorców, aby odwiedzili Ukrainę. Powiedział, że ma nadzieję, iż zainteresowanie japońskiego biznesu Ukrainą będzie stale rosło. Prezydent podkreślił również, że Ukraina jest obecnie w fazie intensywnego rozwoju. Nie ukrywa, iż ma nadzieję na to, by rok 2011 był we wzajemnych relacjach rokiem otwartości, harmonii i stabilności.

Japonia-Ukraina: energia, budowa infrastruktury transportowej i rolnictwo


Na jakich polach możliwa jest realna współpraca ukraińsko - japońska? Wiktor Janukowycz w swoim wystąpieniu podkreślił, że Ukraina jest zainteresowana realizacją większości projektów związanych z oszczędzaniem energii w ramach protokołu z Kioto. Prezydent zapewnił również, że doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż skuteczne wdrożenie tych projektów jest jednym z priorytetowych obszarów współpracy gospodarczej z Japonią. Ponadto stwierdził, że jest to doskonała okazja do tego, aby zaprezentować Ukrainę jako kraj wiarygodny inwestycyjne.

Drugim polem na, którym - zdaniem Janukowycza - możliwa jest współpraca między Ukrainą i Japonią jest kwestia modernizacji ukraińskich elektrowni, a także budowa zakładów do produkcji paneli słonecznych i turbin wiatrowych na terytorium Ukrainy.

Innym obszarem jest budowa infrastruktury drogowej w związku z finałami Mistrzostw Europy w 2012 roku. Także w dziedzinie rolnictwa Janukowycz liczy na współpracę z Japonią.

Podpisanie ważnych umów dwustronnych


Ważnym elementem pierwszego dnia wizyty Janukowycza w Japonii było podpisanie wspólnego bilateralnego oświadczenia w sprawie ukraińsko-japońskiego partnerstwa. W trakcie spotkania podpisane zostało także drugie porozumienie: pomiędzy szefem Ukreximbanku - Mykołą Udowyczenko, a prezesem zarządu banku Japonii - Hiroshim Watanabe. Skutkiem umowy jest otwarcie drugiej linii kredytowej dla Ukrainy.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!