Ponad 1000 wystawców i 40 koncertów będzie czekało na turystów, którzy odwiedzą rozpoczynający się w sobotę Jarmark św. Dominika w Gdańsku. W tym roku organizatorzy przygotowali kilka nowości organizacyjnych.

Jarmark atrakcji


Jarmark, jak co roku, rozpocznie barwna parada i spektakl otwarcia, której główną postacią będzie w tym roku Jan Heweliusz. Ceremonię uświetni obecność największego bębna świata, na którym publiczność wybije 751 uderzeń z okazji 751. rocznicy jarmarku. Na zakończenie pierwszego dnia tegorocznego jarmarku organizatorzy przygotowali koncert Johna Portera i pokaz fajerwerków.

W czasie kolejnych dni na scenie zaprezentują się m. in. zespół Paula i Karol, grupa Village Kollektiv oraz znakomity holenderski carillonista jazzowy Paul Maassen. We wszystkie jarmarkowe środy i czwartki zaplanowane zostały kameralne "Koncerty pod gwiazdami", czyli małe dzieła wielkich mistrzów w mistrzowskich interpretacjach solistów operowych. - W ostatnią sobotę jarmarku wystąpi zespół Łąki Łan, który poprzez swoje niesamowite kostiumy i performance sceniczny tworzy niezapomniane widowisko - mówi Joanna Czauderna-Szreter, dyrektor artystyczny imprezy.

Czytaj także: Kto czeka na Jarmark św. Dominika w Gdańsku?

Codziennie turyści będą mogli spotkać na terenie Jarmarku św. Dominika kataryniarzy, koguty - oficjalne maskotki jarmarku i gdańskie mieszczki, wypisujące pamiątkowe certyfikaty. Każdego dnia o godz. 12.12 na Długim Targu z okna Domu Uphagena rozbrzmiewać będzie jarmarkowy hejnał.

Dla najmłodszych przygotowane zostało "Bajkowisko", a dla lubiących zwiedzać miasto czekać będzie gra miejska "Na tropie Koguta". - Oprócz sprawdzonych atrakcji pojawią się też nowe projekty, jak choćby "Gdańskie akumulatory" w tym roku dedykowane zakochanym, którzy powinni zajrzeć do "Zaułka Pocałunków” i dotrzeć do "Bramy Zakochanych” - zachęca Czauderna-Szreter. 7 sierpnia na gdańskim Długim Targu obędzie się tradycyjne Święto Chleba.

Strona duchowa


Jarmark św. Dominika to nie tylko stoiska i występy - to również Morski Odpust św. Dominika organizowany przez klasztor ojców Dominikanów w Gdańsku. Odpust rozpocznie się 31 lipca wpłynięciem Dominikanów na Motławę na galeonie "Lew" o godz. 12.00. Procesja
odpustowa przejdzie ulicami Głównego Miasta do bazyliki św. Mikołaja. Odpust zakończy uroczysta msza święta.

Nowości organizacyjne


W tym roku zwiedzającym o wiele łatwiej będzie się poruszać po terenie imprezy. Poszczególne strefy handlowe zostaną oznakowane flagami. - Każdej strefie przypisany będzie inny kolor i charakterystyczny znak graficzny. Na turystów dodatkowo czekać będą 3 punkty informacyjne, zlokalizowane na Długim Targu, Piwnej i Szerokiej - tłumaczy Joanna Czauderna-Szreter. To nie jedyne tegoroczne nowości. Na ulicach ustawione zostaną nowe typy stoisk - altany dla artystów, drewniane domki i parasole.

Bezpieczeństwo na Jarmarku


W ubiegłym roku imprezę odwiedziło ok. 8 milionów gości. Zapewnienie bezpieczeństwa to nie lada wyzwanie dla gdańskich policjantów i strażników miejskich. Codziennie nad zabezpieczeniem imprezy będzie czuwać około 70 strażników oraz kilkudziesięciu policjantów umundurowanych i operacyjnych. - Bezpieczeństwa gdańscy policjanci będą pilnować również od strony wody. Codziennie na Motławie w okolicach Jarmarku będzie pojawiać się łódka policyjna z funkcjonariuszami referatu wodnego - relacjonuje przygotowania mł.asp. Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Okres Jarmarku św. Dominika to doskonały okres dla kieszonkowców. Kradzieże to najczęstszy problem, z którym w ubiegłych latach turyści zwracali się do służb porządkowych. - W każdym z przypadków sprawcy wykorzystywali tłok i nieuwagę pokrzywdzonych. Łupem złodziei padały portfele z dokumentami, kartami kredytowymi i pieniędzmi oraz telefony komórkowe - mówi rzeczniczka gdańskiej policji.

Jednak turyści odwiedzający gdańską imprezę zgłaszają się do funkcjonariuszy również z innymi, nie zawsze poważnymi problemami. - Osoby odwiedzające Jarmark zwracają się do strażników z wszelkimi sprawami od tak poważnych jak kradzieże, zaginione dzieci, poprzez pomoc w znalezieniu miejsca do parkowania aż do takich jak "gdzie tu można coś zjeść" lub "gdzie jest pchli targ". Pytają się dosłownie o wszystko - wspomina poprzednie edycje Jarmarku mł. insp. Tomasz Siekanowicz, rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku.

Pomoc dla obcokrajowców


Wzorem lat ubiegłych, w Komisariacie II Policji w Gdańsku Śródmieściu, dyżur będą pełnić również tłumacze języków obcych, których zadaniem będzie maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na zgłoszenie pokrzywdzonych turystów zagranicznych. - Ponadto rozpowszechniane będą numery telefonów dla turystów (800 200 300 oraz 608 599 999) uruchamiane cyklicznie od 1 czerwca do 30 września w Komendzie Głównej Policji - wymienia mł.asp. Aleksandra Siewert.

Jarmark św. Dominika potrwa trzy tygodnie.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!