(© harum, własnośc publiczna)

W siedzibie Polskiej Akademii Nauk spotkało się trzydziestu specjalistów z dziedziny ekonomii. Rozmowy, prowadzone pod hasłem "Alternatywa", dotyczyły finansów publicznych, podatków, rynku pracy oraz polityki prorodzinnej.

Prezes Kaczyński zaproponował debatę nad programem gospodarczym Prawa i Sprawiedliwości na początku września. Z 39 zaproszonych ekonomistów potwierdziło udział 30, między innymi prof. Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN Ryszard Bugaj, prezeska Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska, prof. Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej, były minister gospodarki Jerzy Hausner.
Na początku spotkania Jarosław Kaczyński poinformował, iż Zyta Gilowska jest nieobecna z powodów zdrowotnych.

Odmówili między innymi Ryszard Petru, Krzysztof Rybiński, Grzegorz Kołodko oraz Leszek Balcerowicz. Były prezes NBP uzasadniając swoją decyzję stwierdził, że nie ma zamiaru uczestniczyć w czymś co debatą jest tyklko z nazwy. Zabrakło także Ministra Finansów, Jacka Rostowskiego, który nie został zaproszony.

Program "Alternatywa" zakłada między innymi zmiany w systemie podatkowym, walkę z bezrobociem, powołanie kas mieszkaniowych, przywrócenie niższego wieku emerytalnego, oraz wprowadzenie podatków bankowych i od hipermarketów. Minister Rostowski skrytykował propozycje PiS zwracając uwagę, iż koszty ich realizacji wielokrotnie przewyższają potencjalne przychody.

Politycy PiS zapewniali, iż nie chcą być gospodarzami debaty, a jedynie równoprawnymi uczestnikami i są otwarci na konkretne projekty ustaw. Spotkanie rozpoczęło się o 11.30 przemówieniem Jarosława Kaczyńskiego i trwało ponad 3,5 godziny. Moderatorem dyskusji był dziennikarz, Krzysztof Skowroński.

O gdzinie 11, przed siedzibą PAN, prezes Kaczyński stwierdził, że ma nadzieję na kolejne tego typu spotkania w przyszłości. Dodał, że program alternatywa jest częściowy i dzisiejsza debata ma pomóc w jego uzupełnieniu.
Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!