Już 5 kwietnia oficjalnie rozpocznie się CenterNet Mobile Speedway Ekstraliga A.D. 2010. Która drużyna jest faworytem? Kto jest skazywany na pożarcie? Składy i krótka analiza.

1. Falubaz Zielona Góra

Obrońca tytułu jest jednym z faworytów tego sezonu. W drużynie Piotra Zyto nastąpiły dwie istotne zmiany. Z klubem po trzech latach pożegnał się kapitan i wychowanek „motomyszy” Grzegorz Walasek, a w jego miejsce prezes Robert Dowhan zakontraktował czwartego żużlowca świata Grega Hancocka. Istotny jest również fakt, że wiek juniora zakończył Grzegorz Zengota, który o miejsce w składzie będzie rywalizował najprawdopodobniej z Nielsem Kristianem Iversenem. Zmiany te zwiastują kolejny udany sezon dla kibiców z grodu Bachusa i każde inne rozwiązanie, niż miejsce w pierwszej trójce będzie dużym zaskoczeniem.

Skład:

Seniorzy:
Rafał Dobrucki, Greg Hancock (USA), Niels Kristian Iversen (Dania), Fredrik Lindgren (Szwecja), Piotr Protasiewicz, Grzegorz Zengota

Juniorzy:
Janusz Baniak, Patryk Dudek, Aleksandr Loktajew (Rosja), Mateusz Łukowiak, Adam Strzelec, Daniel Paluszkiewicz, Kacper Rogowski, Łukasz Sówka, Adrian Wojewoda, Artiom Wodjakow (Rosja)

Trener:
Piotr Żyto

Przyszli:
Łukasz Sówka (Ostrów), Greg Hancock (Częstochowa)

Odeszli:
Grzegorz Walasek (Bydgoszcz), Ludvig Lindgren (Rzeszów)

2. Unibax Toruń

Srebrny medalista minionego sezonu jest uznawany przez bukmacherów za faworyta rozgrywek w 2010 roku. Z drużyny odszedł m.in. Robert Kościecha, który po słabszym sezonie będzie szukał swojej dawnej formy u rywala zza miedzy, czyli Polonii Bydgoszcz, natomiast po roku nieobecności na motoarenę zawita ponownie Hans Andersen. Popularny „bajkopisarz”, jako kolegę z drużyny będzie miał mianowanego na następcę legendarnego Hansa Nielsena młodziutkiego, bo zaledwie 16-letniego Michaela Jensena. Włodarze „aniołów” ściągając Jensena potwierdzili, że kładą duży nacisk na kształtowanie młodych zawodników, co spoglądając chociażby na aspekt finansowy wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Jeśli Jensen powtórzy, choć w połowie dokonania innego juniora Darcego Warda to ciężko będzie znaleźć w toruńskiej ekipie słaby punkt i miejsce w pierwszej dwójce wydaje się być pewne.

Skład:

Seniorzy:
Hans Andersen (Dania), Chris Holder (Australia), Wiesław Jaguś, Adrian Miedziński,
Ryan Sullivan (Australia)

Juniorzy:
Damian Boniecki, Michael Jepsen Jensen (Dania), Oskar Pieniążek , Bartosz Pietrykowski, Emil Pulczyński, Kamil Pulczyński, Łukasz Przedpełski, Darcy Ward (Australia), Adam Wojciechowski

Trener:
Jacek Gajewski /Jan Ząbik

Przyszli:
Hans Andersen (Gdańsk), Michael Jepsen Jensen

Odeszli:
Robert Kościecha (Bydgoszcz),Mateusz Lampkowski (Gdańsk), Matej Kus (Gdańsk), Damian Celmer (Poznań).

3. Włókniarz Częstochowa

Po ubiegłorocznym, pełnym finansowych zawirowań sezonie, który Częstochowa zakończyła na trzecim miejscu w klubie doszło do trzęsienia ziemi, bo tak można nazwać zmiany kadrowe w zespole. Z klubu odszedł trener Grzegorz Dzikowski oraz człon drużyny, który decydował o dobrej jeździe w zeszłym roku. Pod Jasną Górą nie zobaczymy m.in. Pedersena, Hancocka, Richardssona czy Gapińskiego. W ich miejsce ujrzymy powracającego do żużla Rafała Szombierskiego, nieprzewidywalnego na polskich torach Jonassa Davidssona, „dziadka” Karlssona oraz Rune Holte. Wydaje się, że tylko ten ostatni ma szanse na jakieś przyzwoite zdobycze punktowe, jednak czy taki skład pozwoli częstochowskim lwom utrzymać się w lidze? Przewidywane miejsce to 7-8.

Skład:

Seniorzy:
Jonas Davidsson (Szwecja), Sławomir Drabik, Christian Hefenbrock (Niemcy), Rune Holta, Peter Karlsson (Szwecja), Krzysztof Słaboń

Juniorzy:
Dawid Bąk, Lewis Bridger (Wielka Brytania), Marcin Bubel, Kamil Cieślar, Rafał Malczewski, Borys Miturski, Cezary Romańczuk, Tai Woffinden (Wielka Brytania)

Trener:
Jan Krzystyniak

Przyszli:
Rune Holta (Gorzów), Krzysztof Słaboń (Gniezno), Peter Karlsson (Gorzów), Jonas Davidsson (Bydgoszcz), Christian Hefenbrock (Daugavpils)

Odeszli:
Marcin Piekarski (Opole), Greg Hancock (Zielona Góra), Nicki Pedersen (Gorzów), Tomasz Gapiński (Gorzów), Lee Richardson (Rzeszów), Michał Szczepaniak (Gniezno), Alexander Edberg (Lublin), Adrian Osmólski (Krosno), Kamil Mistygacz (Lublin)

4. Polonia Bydgoszcz

Bydgoszczanie po bardzo szczęśliwym ubiegłym sezonie, w którym wywalczyli czwarte miejsce w ligowej tabeli, nie przespali również zimowej przerwy i do klubu nowy prezes Jacek Wojciechowski ściągnął Grzegorza Walaska, Roberta Kościeche oraz Denisa Gizatullina. Zawodnicy Ci wydają się być dobrym wzmocnieniem drugiej linii zespołu Jacka Wożniaka.
Dużym sukcesem było również utrzymanie w zespole trzeciego zawodnika cyklu GP Emila Sajfutdinowa, który wraz z Andreasem Jonssonem i Antonio Lindbaeckiem powinni zapewnić kibicom z grodu nad Brdą wiele emocji i miejsce od 3 do 5.

Skład:

Seniorzy:
Denis Gizatullin (Rosja), Andreas Jonsson (Szwecja), Robert Kościecha, Antonio Lindbaeck (Szwecja), Grzegorz Walasek

Juniorzy:
Damian Adamczak, Patryk Braun, Mikołaj Curyło, Emil Sajfutdinow (Rosja), Szymon Woźniak

Trener:
Jacek Woźniak

Przyszli:
Grzegorz Walasek (Zielona Góra), Robert Kościecha (Toruń), Denis Gizatullin (Rybnik)

Odeszli:
Tomasz Chrzanowski (Grudziądz), Krzysztof Buczkowski (Grudziądz), Marcin Jędrzejewski (Łódź), Jonas Davidsson (Częstochowa), Daniel Davidsson (Ostrów)

5. Unia Leszno

W zespole byków zaszła jedna istotna zmiana. Z klubu odszedł Krzysztof Kasprzak a w jego miejsce zakontraktowano Janusza Kołodzieja. Prezes Józef Dworakowski wierzy, że piąte miejsce w ubiegłym sezonie to była tylko wpadka przy pracy i ten sezon będzie dla Unii medalowy. W osiągnięciu tego celu ma pomóc ściągnięty na stanowisko trenera popularny „jankes” Roman Jankowski, który jako żużlowiec zdobył z Unią pięć złotych medali DMP. Czy powtórzy ten wyczyn, jako trener? Przewidywane miejsce od 1. do 3.

Seniorzy:
Leigh Adams (Australia), Damian Baliński, Troy Batchelor (Australia), Jarosław Hampel, Janusz Kołodziej, Adam Shields (Australia)

Juniorzy:
Kamil Adamczewski, Mateusz Łukaszewski, Sławomir Musielak, Tobiasz Musielak, Jurica Pavlic (Chorwacja), Przemysław Pawlicki, Ryan Sedgmen (Australia), Richard Sweetman (Australia)

Trener:
Roman Jankowski

Przyszli:
Janusz Kołodziej (Tarnów)

Odeszli:
Krzysztof Kasprzak (Tarnów), Justin Sedgmen (Miszkolc)

6. Stal Gorzów

Zespół uznawany za największego przegranego poprzedniego sezonu dokonał znacznego wzmocnienia w zimowej przerwie. Do talii trenera Czesława Czernickiego dołączyli m.in. były indywidualnego mistrz świata Nicki Pedersen, Tomasz Gapiński czy Simon Gustafsson, który podąża powoli śladami ojca. Jeśli dorzucimy do tego najlepszego polskiego żużlowca Tomasza Golloba i uzdolnionego Słoweńca Mateja Zagara to emocji nie powinno zabraknąć. Jedynym znakiem zapytania wydaje się być atmosfera w drużynie stali. Czy odwiecznie zwaśnione teamy Golloba i Pedersena będą w stanie stworzyć kolektyw zdolny do zdobycia medalu? Przewidywane miejsca od 3. do 5.

Skład:

Seniorzy:
Tomasz Gapiński, Tomasz Gollob, Adam Kajoch, Piotr Paluch, Nicki Pedersen (Dania), David Ruud (Szwecja), Zbigniew Suchecki, Matej Zagar (Słowenia)

Juniorzy:
Łukasz Cyran, Simon Gustafsson (Szwecja), Sam Masters (Australia), Paweł Parys, Paweł Zmarzlik

Trener:
Czesław Czernicki

Przyszli:
Tomasz Gapiński (Częstochowa), Nicki Pedersen (Częstochowa), Simon Gustafsson (Łódź), Sam Masters, Adam Kajoch (Poznań), Piotr Paluch (Gniezno), Zbigniew Suchecki (Poznań)

Odeszli:
Rune Holta (Częstochowa), Peter Karlsson (Częstochowa), Rafał Okoniewski (Rzeszów), Thomas H. Jonasson (Gdańsk), Adrian Szewczykowski (Poznań), Jari Makinen (Ostrów)

7. WTS Wrocław

Drużyna Marka Cieślaka postanowiła pożegnać się z Nichollsem i Wattem, których słaba postawa w zeszłym sezonie przełożyła się na siódme miejsce w lidze, wywalczone po zaciętym boju z Wybrzeżem Gdańsk. Wrocławianie do tegorocznych rozgrywek podejdą w nowych plastronach, gdyż po 14 latach ze sponsorowania wycofała się firma Atlas, co uniemożliwiło również podpisanie hucznych kontraktów. Finanse zgromadzone przez panią prezes Krystynę Kloc wystarczyły jednak na zakontraktowanie Piotra Świderskiego i Kennetha Bjerre, który ma wraz z Jasonem Crumpem zapewnić spokojne utrzymanie w lidze. Skład ten, choć stabilny, to wydaje się być zbyt skąpym na walkę o wyższe cele. Przewidywane miejsca od 5. do 7.

Skład:

Seniorzy:
Kenneth Bjerre (Dania), Jason Crump (Australia), Daniel Jeleniewski, Leon Madsen (Dania), Piotr Świderski

Juniorzy:
Dennis Andersson (Szwecja), Maciej Janowski, Marcel Kajzer, Patryk Kociemba, Marek Łozowicki, Patryk Malitowski, Michał Rowiński

Trener:
Marek Cieślak

Przyszli:
Kenneth Bjerre (Gdańsk), Piotr Świderski (Tarnów), Patryk Kociemba (Ostrów), Marcel Kajzer (Gniezno)

Odeszli:
Tomasz Jędrzejak (Tarnów), Davey Watt (Grudziądz), Scott Nicholls (Miszkolc)

8.Unia Tarnów

Beniaminek, który w minionym sezonie rozdawał karty w pierwszej lidze nie może się poszczycić równie mocnym składem na ekstraligę. Do Leszna, ku wielkiemu zaskoczeniu odszedł Janusz Kołodziej a dodatkowo z klubem rozstał się Piotr Świderski, którego zastąpiono Tomaszem Jędrzejakiem. Działaczom udało się ściągnąć do klubu jeszcze Martina Vaculika, którego forma jest wielką niewiadomą po kontuzji, jakiej doznał pod koniec zeszłego roku w czeskiej ekstralidze oraz Krzysztofa Kasprzaka. Nazwiska te nie mogą jednak zagwarantować Unii dużej liczby zwycięstw a brak jednoznacznego lidera nie zwiastuje dobrego wyniku w końcowej klasyfikacji. Przewidywane miejsce 6-8.

Skład:

Seniorzy:
Tobias Busch (Niemcy), Krzysztof Kasprzak, Tomasz Jędrzejak, Jesper B. Monberg (Dania), Bjarne Pedersen (Dania), Marcin Rempała, Sebastian Ułamek

Juniorzy:
Patrick Hougaard (Dania), Jakub Jamróg, Szymon Kiełbasa, Tadeusz Kostro, Łukasz Lesiak, Peter Juul Larsen (Dania), Edward Mazur, Martin Vaculik (Słowacja)

Trener:
Marian Wardzała

Przyszli:
Martin Vaculik (Gdańsk), Tomasz Jędrzejak (Wrocław), Krzysztof Kasprzak (Leszno), Marcin Rempała (Rybnik)

Odeszli:
Janusz Kołodziej (Leszno), Piotr Świderski (Wrocław), James Wright (Miszkolc)

Sport

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!