W "Kalendarzu uczniowskim" wydanym przez Unię Europejską na rok szkolny 2010/2011 nie zaznaczono ani jednego święta chrześcijańskiego. Nie pominięto jednak świąt sikhów, hinduskich, muzułmańskich i żydowskich. Przeciw takim poczynaniom ostro zaprotestował ksiądz Jan Byrt z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku. Zdarzenie skomentował też Jerzy Buzek, przewodniczący PE.

Unia Europejska wydała "Kalendarz Uczniowski" na rok szkolny 2010/2011, w którym nie zaznaczono ani jednego święta chrześcijańskiego. Kalendarz ukazał się we wszystkich 27 krajach członkowskich. Nakład wyniósł 3 275 500 egzemplarzy i dotarł do 21 tysięcy szkół.

Nie zapomniano jednak w nim umieścić świąt sikhów, hinduskich, muzułmańskich i żydowskich. Wywołało to oburzenie wielu chrześcijan. W liście skierowanym do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka ks. Jan Byrt wyraził zaniepokojenie tym faktem i domagał się gwarancji, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.

Nie wiadomo dlaczego doszło do tej sytuacji, tym bardziej, że około 90 proc. mieszkańców Unii Europejskiej to chrześcijanie. Trudno się w tym momencie dziwić wzburzeniu wiernych. I temu, że słowo "przepraszam", wypowiedziane po protestach przez komisarza UE Johna Dalliego, odpowiedzialnego za wydanie w takiej formie kalendarza, nie było satysfakcjonujące.

Ostatecznie francuski minister do spraw europejskich Laurent Wauquiez zapewnił, że nowa wersja Kalendarza Uczniowskiego Unii Europejskiej będzie zawierać też święta chrześcijańskie, zaś do egzemplarzy, które znalazły się już na rynku, zostanie dołączony suplement.

Do tej sprawy odniósł się też Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W liście skierowanym do ks. Jana Byrta znalazła się obietnica polubownego rozwiązania problemu, który w przyszłości nie powinien już mieć miejsca. "Parlament Europejski jest wrażliwy na sprawy dotyczące losu chrześcijan [...] W trakcie sesji plenarnej w Strassburgu przyjęliśmy rezolucję potępiającą ataki na społeczności chrześcijańskie w świecie. Zaapelowaliśmy w niej o wypracowanie mechanizmów skutecznie przeciwdziałających podobnym zagrożeniom."

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!