Znak towarowy: rysunek, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, melodia lub sygnał dźwiękowy w jednoznaczny sposób identyfikuje firmę i wyróżnia ją spośród konkurencji.

We Francji prawo z 1909 roku zabraniało naśladownictwa, reprodukcji itp. zarejestrowanych wzorów. Ochronie podlegała sezonowa konfekcja męska i damska z wyróżniającymi je zdobieniami artystycznymi. Galanteria zdobnicza, a nawet pokrycia meblowe.

25 sierpnia 1959 r. zatrzymano, a następnie aresztowano w Paryżu dziennikarkę współpracującą m.in. z wiedeńskim tygodnikiem mody pod zarzutem szpiegostwa „nowych kreacji mody damskiej”. /Jerzy Sawicki Lex „Paragrafy i żywi ludzie”. Iskry. Warszawa 1965/.

Hella Kastner-Stubar, uczestnicząc w zamkniętych pokazach mody, po powrocie do hotelu odtwarzała prezentowane ubiory, a szkice sprzedawała amerykańskim biurom studiów i wytwórniom.

W Polsce jeszcze do niedawna panowała obojętność wobec ochrony dóbr osobistych, praw autorskich, znaku firmowego itp.

Pojawiły się regulacje prawne. Prawa ochronne na znaki towarowe udziela Urząd Patentowy RP, prawa z rejestracji na wspólnotowe znaki towarowe są udzielane przez Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM), prawa z rejestracji na międzynarodowe znaki towarowe udzielane są przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (WIPO), a Policja i inne służby ścigają producentów i handlarzy podróbkami.

Funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Łodzi otrzymali informację o handlem towarami z zastrzeżonymi znakami i w czasie przeszukania wytypowanych stoisk w zabezpieczyli 830 torebek znanych firm.
Policjanci dotarli jednocześnie do hurtowni skąd torebki były dostarczane.

Mieszkaniec gm. Drelów, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wprowadzał do obrotu handlowego towary w postaci koszulek męskich z podrobionymi zastrzeżonymi znakami firm zachodnich oferując je na jednym z portali internetowych.

Policjanci z Wydziału dw z Przestępczością Gospodarczą KMP w Białej Podlaskiej ustalili, że na terenie targowiska miejskiego w Międzyrzecu Podlaskim, 50-letni mieszkaniec pow. łosickiego, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży detalicznej wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia, wprowadza do obrotu towar oznaczony podrobionym znakiem towarowym renomowanych światowych producentów.

Przeszukano zajmowane przez niego stanowisko handlowe, samochód dostawczy i zabezpieczono podróbki.

- Przypominamy, że zgodnie z artykułem 305 ustawy o prawie własności przemysłowej za handel wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności - dodaje rzecznik bialskiej Policji kom. Jarosław Janicki.Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!