Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest Dom Polski we Lwowie

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Uroczystość przekazania symbolicznych kluczy do Domu Polskiego we Lwowie.
Uroczystość przekazania symbolicznych kluczy do Domu Polskiego we Lwowie.
Władze Lwowa przekazały symboliczne klucze do powstającego Domu Polskiego. Jest to pokoszarowy piętrowy gmach z połowy XIX wieku. Polacy we Lwowie będą mieli do dyspozycji 1300 metrów kwadratowych. Na razie budynek czeka remont i adaptacja.

Pierwszy krok do pojednania zrobili Polacy. Przed trzema laty w Przemyślu na potrzeby miejscowej społeczności ukraińskiej przekazywano kamienicę. W tym roku, pod koniec maja, zapadła decyzja władz Lwowa o przekazaniu gmachu na Dom Polski. Działać w nim będzie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. W miniony poniedziałek w dawnym Domu Katolickim [obecny teatr im. Łesi Ukrainki] odbyła się uroczystość przekazania symbolicznego klucza.

Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie otrzymała symboliczny klucz z rąk mera Lwowa Andrija Sadowyja oraz dowódcy lwowskiego garnizonu generała Pawła Tkaczuka. W uroczystości obok strony ukraińskiej udział wzięli: wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektor departamentu ds. współpracy z Polonią i Polakami za granicą Barbara Tuge-Erecińska, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski oraz ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin.

Władze Lwowa są zadowolone z przekazania obiektu polskiej społeczności. „Przeszliśmy długą drogę rozmów i debat, ale jest łaska Boża i rozum. Dziś bardzo mi miło, że w tak zacnym gronie przekazujemy ten klucz polskiej społeczności miasta - mówił mer Lwowa A. Sadowyj - W tym gmachu stworzymy wspólnie wspaniały dom, gdzie będzie panował duch europejski, wspaniała kultura i będzie to przykład pojednania naszych narodów”.

Polska strona też jest zadowolona z zawartego porozumienia. Jak podaje Kurier Galicyjski, uroczystość była symbolicznym uświęceniem kilkunastu lat starań o siedzibę dla Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Obecna na niej wiceminister K. Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że ten dom będzie otwarty dla wszystkich środowisk, które dążą do kultury polskiej i do kultury europejskiej. Zapowiedziała pomoc ze strony Polski i życzyła lwowiakom, aby wykorzystali tradycje wielokulturowości swego miasta w celu przekształcenia Domu Polskiego w symbol współpracy międzynarodowej.

Przekazany polskiej społeczności we Lwowie gmach powstał w połowie XIX wieku, były tam austriackie koszary. Jest to obiekt piętrowy, podpiwniczony, o łącznej powierzchni ponad 1300 m².

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto