domena publiczna domena publiczna

domena publiczna (© Diabetes)

Największe znaczenie w obrzędach Bożego Narodzenia ma wieczór wigilijny. Wigilia oznacza czuwanie, straż nocną.

Jednak według zwyczajów należy się mieć na baczności już od samego rana. Unikać należy wszelakich kłótni, karcenia dzieci, pożyczania pieniędzy. Okazywać powinno się wszystkim, nawet nieznajomym, życzliwość i sympatię.

Zawieszona, osobiście przez pana domu, u powały podłaźniczka -gałązki zdobione bibułą, jabłkami, ciasteczkami - zwana wrółżnych częściach Polski
jutą, wiechą, gajem czy sadem symbolizuje: zdrowie, radość, urodzaj. Wieczność i ład kosmiczny.

Święta to czas na wybaczenie urazów doznanych w pracy, szkole, rodzinie. Jednak baczyć należy, by rano próg naszego domu pierwszy przekroczył mężczyzna. Szczęście mamy wtedy zapewnione.

Zasiadając do wigilijnego stołu pamiętajmy, aby w portfelu, portmonetce
mieć pieniądze. Należy wystrzegać się też debetu na koncie. Bardzo ważną sprawą jest zdobycie łuski z usmażonego karpia i schowanie jej do własnej kieszeni. Obowiązkowo trzeba policzyć liczbę potraw znajdujących się na stole, ma ich być od trzech do dwunastu. Ani mniej, ani więcej.

Życzenia i dzielenie się opłatkiem, zgodnie z tradycją, rozpoczyna gospodarz. Małżonkowie w trakcie składania sobie życzeń powinni zadbać o to, by nawet okruszek opłatka nie spadł na podłogę. Jeżeli tak się stanie, ani chybi, że w ich związku pojawi się osoba trzecia.

Panny na wydaniu winny pilnie wsłuchiwać się skąd nadchodzą głosy np. szczekanie psa. Nieomylny to znak, że właśnie z tej strony nadejdzie narzeczony.

Warto też od czasu do czasu spojrzeć w okno. Gwiaździste niebo zapowiada rok pogodny i urodzajny. Pochmurne - słotę. Najlepiej zaprosić do domu kolędników wśród których znajduje się bocian - symbolizujący nowe życie. Koza - oznaczająca płodność i niedźwiedź kojarzący się nam z siłami natury.
Śpiewając kolędy, starajmy się to czynić o ton ciszej od gospodarza.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!