Warszawski Nikifor oraz Don Kichotka organizują wystawę "Historia zwykłego żołnierza", której celem jest zebranie środków finansowych na zakup leków dla wdowy po byłym żołnierzu kampanii wrześniowej z Armii "Modlin".

Józef Marchel, urodzony 2 listopada 1914 roku w Lisewie koło Płońska, z powodu braku środków finansowych nie skończył żadnej szkoły. Początkowo pracował w majątku w Drożdżynie.

1 stycznia 1938 roku wziął ślub z Janiną z domu Sińską, w kościele św. Jana w Sochocinie koło Płońska. W marcu 1938 roku został powołany do jednostki wojskowej 32. Pułku Piechoty w Twierdzy Modlin jako strzelec konny.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Józef został włączony do Armii Modlin, dowodzonej przez generała Emila Krukowicza-Przedrzymirskiego. Pod Mławą wziął udział w swojej pierwszej bitwie, jak się okazało, jednej z najważniejszych w kampanii wrześniowej.

Po przegranej wojnie, Józef wrócił do domu, ale po donosie sąsiadki trafił na roboty przymusowe do Niemiec. U bauera o nazwisku Libertz przepracował niewolniczo dziesięć miesięcy. W domu została żona i trójka małych dzieci.

Po wojnie Józef pracował w swoim wyuczonym zawodzie jako cieśla przy budowie Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu, remontował Dworzec Wschodni w Warszawie, a później podjął pracę jako stolarz w Administracji Budynków Komunalnych w Legionowie. Zmarł w 1995 i został pochowany w Legionowie. Patronat nad tą wystawą objął Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie

Głównym sponsorem wystawy jest: www.trenerindywidualny.pl

A wystawa poświęcona bohaterowi tego artykułu odbędzie w połowie marca 2013 w Domu Towarowym "Jupiter Centrum" - stoisko z oświetleniem nr E6 w Warszawie.

W lutym 2013 roku roku w Miejskim Ośrodku Kultury na ulicy Norwida 10 w Legionowie odbędzie się prelekcja na temat kampanii wrześniowej oraz odbędzie się czytanie wiersza serii "Historia zwykłego żołnierza" napisanego przez Don Kichotkę, a prelekcję oraz wiersze będą czytali uczniowie z PZSiPS Legionowo.

W maju 2013 roku w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbędzie się wręczenie specjalnego dyplomu dla wdowy za męża, który brał udział w bitwie pod Mławą.

Prosimy zainteresowanych historią Józefa o dostarczenie nam materiałów na jego temat, ażeby ją uzupełnić i dodać do obrazków, które przygotowuję. Każdy z nich będzie opatrzony wierszem napisanym przez przez Don Kichotki

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!