W bieżącym roku Kino "Etiuda" w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzi swój jubileusz, a ściślej mówiąc, dwa jubileusze: 55-lecie istnienia kina w mieście i 10. rocznicę jego funkcjonowania w strukturach organizacyjnych Miejskiego Centrum Kultury

Kino "Etiuda" (dawniej: "Przodownik" - jak przystało na hutniczy gród) ostało się jako jedyne z czterech istniejących onegdaj na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie ma już "Hutnika" przy ulicy Kilińskiego, zniknęła "Zorza", mieszcząca się na rynku dzielnicy Denków, mało kto pamięta też o "Bajce" w Częstocicach... Pod obecną nazwą funkcjonuje ono od 2000 roku, a zawdzięcza ją niestrudzonemu propagatorowi sztuki filmowej w mieście i swemu kierownikowi, Waldemarowi Włodarczykowi.

Ostrowieckie kino dysponuje obecnie 464 miejscami na widowni oraz nowoczesnym systemem nagłaśniającym Dolby Stereo Surround. Odbywają się tu liczne miejskie imprezy kulturalne, ale także stricte filmowe: Festiwal sztuki Filmowej, Ostrowieckie Spotkania Filmowe, Majowe Spotkania z Kinem Artystycznym, maratony filmowe i działa Artystyczny Klub Filmowy Kina "Etiuda", skupiający miłośników kina niekomercyjnego.

14 listopada rozpoczną się IX Ostrowieckie Spotkania Filmowe. Zainauguruje je pokaz filmu "Podróż do wnętrza ziemi - 3D" w technice cyfrowej. Cyfrowej przyszłości kinematografii będzie tez poświęcona prelekcja poprzedzająca projekcję. Jubileuszowy charakter tegorocznych spotkań filmowych podkreśli niespotykana dotąd liczba trzech pokazów przedpremierowych. Będą to "Rumba" (francusko - belgijska komedia w reżyserii Dominique Abel i Fiony Gordon); "Milczenie Lorny" (dramat obyczajowy francusko - belgijsko - niemiecko -włoski, wyreżyserowany przez Jeana - Pierre'a i Luca Dardenne, nagrodzony Złotą Palmą za scenariusz na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes) i "Rusałka" (rosyjski dramat w reżyserii Anny Melikyan, który zdobył nagrody na festiwalach filmowych Berlinale i Soundance). Oprócz tego - węgierski obraz "1956: wolność i miłość", francuskie "Niebo nad Paryżem" i będące ucztą dla melo - i kinomanów: "Control", film opowiadający o życiu i karierze Iana Curtisa z zespołu Joy Division oraz "Across The Universe", komedia romantyczna z muzyką zespołu The Beatles.

Bilety na przegląd filmowy można kupować i rezerwować już od 3 listopada. Cena pojednczego biletu wynosi 12 zł, ulgowy - 10 zł i w karnecie na 7 filmów. Impreza zakończy się 20 listopada.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!