Aż 45 ostrowieckich fotografików prezentuje swoje prace podczas X Dorocznej Wystawy Fotoklubu Galeria Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, którą otwarto 4 kwietnia 2014 r. w Galerii Fotografii.

Wśród prac członków Fotoklubu Galeria MCK prowadzonego przez Andrzeja Ładę znalazły się też prace honorowego członka klubu, Pawła Pierścińskiego, znakomitego artysty – fotografika, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Zasadniczą część ekspozycji stanowią jednakowoż dokonania pasjonatów fotografii z ostatniego roku. Każdy z członków fotoklubu wykonywał zdjęcia indywidualnie, a następnie prezentował podczas cotygodniowych środowych spotkań w Galerii Fotografii, gdzie były one omawiane przez wszystkich klubowiczów; wskazówek udzielali im starsi i bardziej doświadczeni fotograficy, tacy jak choćby szef Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Andrzej Łada. I to na nim spoczęło karkołomne zadanie wybrania fotografii do pokazania na wystawie i w jubileuszowym albumie w opracowaniu graficznym Pawła Działowskiego – tak wielka była ich różnorodność tematyczna i formalna jego podopiecznych z klubu.

Najwięcej jest prac przedstawiających krajobraz – poza wspomnianymi już twórcami przedstawiają go Jerzy Soiński, Piotr Krupa, Robert Nadratowski, Ewa Kaczanowska, Lena Kuzka, Dominika Jakubowska, Joanna Szymczuch i Weronika Pękalska, najmłodsza członkini fotoklubu, uczennica szkoły podstawowej. Fascynujące są ptaki utrwalone na zdjęciach Jarosława Wójcika. Na X Dorocznej Wystawie Fotoklubu Galeria MCK nie brakuje także prac portrecistów, m.in. Krzysztofa Kasprzyka, Huberta Kochańskiego i Jakuba Kaczanowskiego; fotograficzne eksperymenty formalne i artystyczne znaleźć można natomiast w pracach Justyny Łady, Stanisława Dulnego, Macieja Strąpocia, Tomasza Lenarta, Maxa Kani, Agnieszki Radlak. Nurt fotografii zaangażowanej i reportażowej prezentują: Grzegorz Gałęzia, Paweł Jabłczyk (fotografie wykonane na jarmarku koni w Skaryszewie), Dominika Zarzycka (fotografująca świat Cyganów), Andrzej Kosikowski i Karol Ciepliński (zawody motocrossowe), Waldemar Baka (reportaż podróżniczy) i Stanisław Dunin – Borkowski, który „porzucił” fotografowanie starych, opuszczonych obiektów architektoniczno – przemysłowych na rzecz prób oddania atmosfery koncertów heavy – metalowych zespołów muzycznych. Międzynarodowego charakteru ekspozycji w Ostrowcu Świętokrzyskim nadały zdjęcia mieszkającej w Chorwacji Blanki Kufner.

Rozległość problemów dotykanych swoją uwagą i przefiltrowanych przez własne zaangażowanie oraz zdefiniowanych poprzez plastyczną formę fotograficznych obrazów stanowi główną atrakcję tegorocznej prezentacji dzieł zrzeszonych w Fotoklubie MCK fotografików. Dopełniają ją smaki i subtelności indywidualnych rozwiązań, uwiecznione okruchy ulotnego piękna, oryginalność interpretacji. Scalone kuratorskim okiem Andrzeja Łady w spójną całość świadczą o wysokiej wartości działań Fotoklubu MCK – napisała o jubileuszowej wystawie członków ostrowieckiego fotoklubu Stanisława Zacharko – Łagowska, historyk sztuki, artysta – fotografik.


Jubileuszowa wystawa to doskonała okazja do podsumowania i wspomnień początków Fotoklubu Galeria MCK zawiązanego 21 stycznia 2003 roku i fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim w ogóle. – W latach 50. w naszym mieście powstało Świętokrzyskie Towarzystwo Fotograficzne – przypomniał podczas wernisażu Andrzej Łada. – Działali w nim tacy fotograficy, jak Longin Łępicz, Stanisław Sudnik czy Dobrosław Kostkowski. My członkowie klubu jesteśmy kontynuatorami ich dzieła i jesteśmy im wdzięczni za to, co zrobili dla fotografii.

Andrzej Łada przypomniał też, że pierwszą wystawę członkowie fotoklubu zorganizowali zaledwie w trzy miesiące po rozpoczęciu jego działalności. Odbyła się ona w Nowohuckim Centrum Kultury. Potem przyszły ekspozycje w wielu innych miastach Polski (Kielce, Warszawa, Rzeszów, Łódź), a także w USA i Kanadzie. Od 2004 roku organizowana jest Doroczna Wystawa Fotoklubu Galeria MCK w Galerii Fotografii przy Alei 3 Maja 6. Prace ostrowieckich fotografików można też okresowo oglądać podczas wystaw plenerowych organizowanych z okazji Dni Ostrowca lub Dni Ziemi, a także zobaczyć w albumowych wydawnictwach, które towarzyszą większości ekspozycji.

Trudno nie przyznać racji Andrzejowi Ładzie, gdy mówił, że z roku na rok poziom prezentowanych prac jest wyższy i wzbudza podziw dla umiejętności osób, które fotografują wyłącznie z pasji, na co dzień wykonując zupełnie inne zawody – są wśród nich adwokaci, lekarze, ekonomiści, jest też psychiatra. Członkom Fotoklubu Galeria MCK gratulowała osiągnięć Elżbieta Baran, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Paweł Górniak i ksiądz prałat Jan Sarwa, proboszcz parafii św. Michała w Ostrowcu, który powiedział, że artyści prezentujący na wystawie swoje prace tworzą elitę miasta i po swojemu walczą z filozofią przemijania, bowiem utrwalone przez nich miejsca, sytuacje, osoby zostają na długi czas w świadomości odwiedzających kolejne wystawy i oglądających albumy im towarzyszące.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!