Sytuacja polityczna w kraju jest obecnie nie najlepsza. Polacy widzą to na każdym kroku. Z wczorajszego sondażu opinii publicznej wynika, że najlepszym premierem mógłby być Jarosław Kaczyński. Tuż za nim są Donald Tusk i Jerzy Buzek.

Podczas, gdy warszawiacy myślą kogo wybrać prezydentem stolicy, gdyby Hanna Gronkiewicz-Wltz została odwołana w referendum, Polacy głowią się nad ewentualnym kandydatem przyszłego premiera rządu. W pierwszym przypadku wiemy, że dotychczasowa prezydent, po referendum pozostanie na tym samym miejscu, bo ma dwie szanse: albo referendum nie będzie ważne z powodu frekwencji, albo po stwierdzeniu ważności - prezydent Hanna otrzyma funkcję komisarza.

Zaskoczeniem i to wielkim, może być wybór premiera w 2015 roku, którym zostanie Jarosław Kaczyński. Takiego a nie innego szefa rządu w Polsce chce aż 18 proc. pytanych Polaków. To najświeższe badanie opinii publicznej, wykonane na zlecenie "Faktów" TVN, przez firmę MillwardBrown. Z cieplutkich jeszcze wyników sondażu, które uzyskano wczoraj, wiadomo ponoć niezbicie, że choć blisko co trzeci pytany (27 proc.) nie potrafił wskazać najlepszego kandydata na premiera, to jednak prawie co piąty (18 proc.) wskazał tego kogo chce najbardziej.

Jakby to nie oceniać - większość statystyczna pytanych - najchętniej na tym stanowisku widziałaby Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem ekspertów opinia ta brzmi inaczej: Osoby, które zdecydowałyby się na poparcie konkretnego polityka, najchętniej na tym stanowisku widziałyby Jarosława Kaczyńskiego. Według portalu gazeta.pl, z gorącego jeszcze sondażu, dla "Faktów" TVN, wynika, że w aktualnie ukształtowanej sytuacji politycznej w Polsce, najlepszym premierem byłby szef PiS Jarosław Kaczyński.

Po prezesie PiS, ankietowani wskazali jeszcze dwóch innych możliwych polityków do objęcia funkcji premiera: Donalda Tuska i Jerzego Buzka. Drugie miejsce po najlepszym prezesie - jak wskazano w sondażu - zajęli więc ex aequo: Donald Tusk i Jerzy Buzek, z wynikiem po 13 procent poparcia - podaje Tvn24.pl.

Tuż za nimi uplasował się szef SLD, Leszek Miller, którego ewentualnie poparłby co dziesiąty (9 proc.) biorący udział w badaniu. Natomiast 8 proc. ankietowanych wyraziło poparcie dla Jarosława Gowina, a 7 proc. widziałoby premierem Grzegorza Schetynę z PO. I podkreślmy: blisko trzecia część pytanych (27 proc.) nie umiało wskazać odpowiedniego kandydata na funkcję premiera. Zaledwie 5 proc. pozostałych badanych wybrało odpowiedź: "Inny polityk".

Badania sondażowe zostały przeprowadzone 10 września 2013 roku, przez MillwardBrown, dla "Faktów" TVN, na reprezentatywnej grupie dorosłych obywateli. Firma nie podaje metody ani grupy reprezentatywnej badanych. MillwardBrown to wiodąca amerykańska firma badawcza (marek i mediów, organizacji i komunikacji), z 40-letnim doświadczeniem rynkowym, działająca na całym świecie w ramach Grupy Kantar.

Stanisław Cybruch

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!