5 sierpnia ruszyła kampania "Polska w budowie". Zdaniem przedstawicieli PiS i SLD, ten termin był przedwczesny i niezgodny z kodeksem wyborczym - informuje "Gazeta Wyborcza".

Prawo wyborcze zakłada, że działania agitacyjne można rozpocząć, gdy w Dzienniku Ustaw zostanie opublikowane postanowienie prezydenta w sprawie zarządzenia wyborów, a Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zatwierdzi wniosek o powstaniu komitetu wyborczego. Dokument PO został przyjęty przez PKW dopiero 8 sierpnia - podaje Wojciech Szacki z "Gazety Wyborczej".

Czytaj także: Tusk: billboardy to strata pieniędzy. Nie pojawię się na plakatach PO

W związku z tym, PiS i SLD domagają się konsekwencji prawnych i finansowych dla PO za złamanie prawa wyborczego. Krzysztof Sobolewski z PiS w piśmie do PKW, charakter konferencji PO z 5 sierpnia określił jako "wyborczy", bo podczas spotkania Platforma przedstawiła założenia i cele kampanii oraz zaprezentowała materiały wyborcze, w tym spoty telewizyjne.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą", Małgorzata Kidawa-Błońska z PO zapewniła o uczciwości działań partii: - Nasza piątkowa konferencja informowała o tym, co zamierzamy robić od poniedziałku, wtorku. Żaden ze spotów nie ukazał się w telewizji.

Zobacz: Ruszyła kampania PO, poznaj jej szczegóły

PKW odmawia komentarza w tej sprawie. Przewodniczący PKW Stefan Jaworski w rozmowie z "Gazetą" oznajmił: - Do tej kwestii odniesiemy się w momencie, kiedy będziemy rozpoznawali sprawozdania wyborcze. Wtedy PKW ocenia, czy poczynania partii czy komitetu wyborczego były zgodne z ustawą. PKW nie prowadzi wcześniejszej albo natychmiastowej kontroli takich poczynań.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!