Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kapiszcza i trzebiszcza

Joanna PyŁka
W Poznaniu są trzy miejsca mocy – każdy może spróbować, czy na niego podziałają Zdaniem radiestetów miejsce mocy to szczególny obszar bardzo silnego promieniowania geomantycznego Ziemi, gdzie roślinność ...

W Poznaniu są trzy miejsca mocy – każdy może spróbować, czy na niego podziałają

Zdaniem radiestetów miejsce mocy to szczególny obszar bardzo silnego promieniowania geomantycznego Ziemi, gdzie roślinność jest bujniejsza, na drzewach chętniej siadają ptaki, a przebywający w nich ludzie mają podniosłe i piękne myśli. Dłuższe przebywanie w ich aurze poprawia samopoczucie i powoduje szybszy powrót do zdrowia.

Już Słowianie

Okazuje się, że dawni Słowianie wierzyli w niezwykłe oddziaływanie miejsc mocy, znali ich lokalizację i, jak podają nieliczne zachowane wczesnosłowiańskie teksty, określali je słowami kapiszcze lub trzebiszcze. Archeologia potwierdza, że w czasach przedchrześcijańskich czczono je jako święte. Zazwyczaj znajdowały się tu słowiańskie święte gaje lub źródła, a także najstarsze pogańskie świątynie. Wokół nich najchętniej budowano osady. Okazuje się, że najczęściej z miejscami mocy wiążą się niezwykłe, przełomowe wydarzenia historyczne, jak choćby powstanie państwowości polskiej. Odkąd radiesteci wynaleźli czułe urządzenia do pomiaru natężenia promieniowania geomantycznego w tzw. jednostkach Bovisa, okazało się, że na całej kuli ziemskiej takich miejsc mocy jest niewiele – może kilkaset. W całej Polsce – około dziesięciu, a w Poznaniu – trzy. Są to Katedra, a także kościół Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, oraz... gmach opery przy ul. Fredry i Dziedziniec Różany przy CK Zamek.
Wszystkie wykazują silne, korzystne promieniowanie do 18 tys. jednostek Bovisa. Zdaniem radiestetów w tych dwóch ostatnich przypadkach korzystne oddziaływanie miejsca wzmacniają... rzeźby lwów umieszczone przy fontannie Dziedzińca Różanego i przy wejściu do Opery, a ich oddziaływanie na ludzki organizm porównać można z wpływem dobrego bioenergoterapeuty.
- W miejscach mocy każdy organizm szybko regeneruje siły. Objawy mogą być różne, często najpierw występuje senność i zmęczenie. W tym momencie organizm szybko pobiera dużą dawkę energii. Już po chwili senność ustępuje zwiększonej aktywności. Częste przebywanie w takich miejscach opóźnia proces starzenia się, a nawet rozwija intuicję – twierdzi znany poznański radiesteta, Grzegorz Ciszak.

Różdżką

Według tej skali promieniowanie ciała zdrowego człowieka wynosi 6,5 tys. jednostek Bovisa, a wszystkie pozytywnie oddziaływujące na zdrowie promieniowania zaczynają się powyżej tej granicy. Różdżki i diagramy dowodzą niezbicie, że w miejscach mocy często przekraczają one granicę 50 tys. jednostek Bovisa! Radiesteci utrzymują, że występują tu zazwyczaj tak zwane wznoszące cieki wodne, wybijające na powierzchni Ziemi w postaci źródeł. Ich aura, w przeciwieństwie do wszystkich innych cieków, ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Dawni Słowianie wierzyli, że woda w takich źródłach ma właściwości lecznicze. Zresztą źródło do dziś jest symbolem zdrowia i mocy. Bardzo niewiele osób wie, że jedno ze źródeł biło prawdopodobnie w dzisiejszych podziemiach Katedry na Ostrowie Tumskim. Wskazuje na to kształt promieniowania cieków w okolicy budowli. Jego pierścieniowy charakter sugeruje, że obok rósł kiedyś święty dąb.

Opera
Teatr Wielki
– poziom energetyczny sięga tu 30 000 jednostek Bovisa.
Szczególne znaczenie mają ogromne lwy przed frontonem budynku. Postać lwa zwiększa promieniowanie geomantyczne zarówno przed operą jak i na Dziedzincu Różanym.

Kościół NMP
W kościele Najświętszej Marii Panny pomiary wykazały 44 000 jednostek Bovisa.
Jak potwierdzają znaleziska archeologiczne, główne miejsca słowiańskiego kultu znajdują się nie tylko pod dzisiejszą katedrą św. Piotra i Pawła, ale i pod kościołem NMP. Pierwszą chrześcijańską świątynię wzniesiono tu w I połowie XV w., ale pierwszą istniejącą tu budowlę datuje się znacznie wcześniej – na 1038 r.

Katedra

Katedra na Ostrowie Tumskim – poziom energetyczny sięga tu 55 000 jednostek Bovisa, miejsce skrzyżowania trzech stref geomantycznych.
Już od 966 r. gród na Ostrowie Tumskim stał się siedzibą pierwszego biskupa Polski, Jordana, a po zjeździe gnieźnieńskim w 1000 r. – stolicą biskupstwa poznańskiego. W miejscu katedry ok. 968 r. zbudowano pierwszą, kamienną bazylikę przedromańską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto