Jak ważną rolę w ratowaniu życia mają organy ludzkie, potrafią odpowiedzieć na to pytanie tylko biorcy. My możemy stać się ich dawcami, a umożliwia to noszona wraz z dokumentami karta ICE oraz oświadczenie woli.

Karta ICE
W sytuacji wypadku czy innego zagrożenia nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy. W dowodzie osobistym czy innych dokumentach, które nosimy w portfelu nie mamy numerów kontaktowych. Nieliczni mają je zapisane na kartce papieru lub w telefonie komórkowym. Najlepszym sposobem na zapisanie tak ważnej informacji jest karta ICE - trwała, plastikowa, z 3 numerami do naszych najbliższych.

Takie sformułowanie czytamy na stronie Polskiego Czerwonego Krzyża.

Oświadczenie woli

Ustawa z dnia 1 lipca 2005 r.o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 169, poz. 1411):

Art. 5.
1. Pobrania komórek, tkanek lub narządów ze zwłok ludzkich w celu ich przeszczepienia można dokonać, jeżeli osoba zmarła nie wyraziła za życia sprzeciwu.
2. W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za ich życia przedstawiciel ustawowy.
3. W przypadku małoletniego powyżej lat szesnastu sprzeciw może wyrazić również ten małoletni.

Fragment ustawy zamieszczonej na stronie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantologii "Poltransplant .

Z ciekawą inicjatywą wystąpili Twórcy Internetowego Klubu Honorowych Dawców Krwi.
Otóż w najbliższym czasie ukaże się karta łącząca obie te funkcje, to znaczy karty ICE oraz oświadczenia woli na jednym dokumencie.
Zainteresowanych odsyłam na stronę Klubu.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!