Dziś niedziela, 24 lipca. Pierwsze promienie słońca pojawiły się na niebie kilkanaśnie minut przed godziną piątą. W naszym kraju swoje święto obchodzi dziś policja. 24 lipca urodziły się piosenkarki: Marta Martelińska, Lora Szafran i Halina Benedyk oraz latynoamerykańska piosenkarka i aktorka Jennifer Lopez.

Wschód słońca: 4.44
Zachód słońca: 20.40
Dzień potrwa: 15 godzin 56 minut

Dziś imieniny obchodzą: Augustyn, Kinga, Krystyna, Krzesimir, Kundegunda, Olga, Wiktor oraz Wojciech. Wszystkiego najlepszego!

Dziś w naszym kraju przypada Święto Policji, które Sejm ustanowił w 1995 roku. 24 lipca to nie przypadkowa data. Tego dnia w 1919 roku powołano Policję Państwową. Obchodom Święta Policji towarzyszy uroczystość wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Wręczenie nominacji z reguły odbywa się 23 lipca w Komendzie Stołecznej Policji. 24 lipca policjanci pamiętają o także o swoich kolegach, którzy polegli na służbie i składają wieńce przed tablicami i pomnikami.

Kronika wydarzeń
24 lipca 1929 roku w życie wszedł Pakt Paryski, który był międzynarodowym traktatem ustanawiającym wyrzeczenia się wojny jako instrumentu polityki narodowej. 17 lat później Amerykanie przeprowadzili pierwszy podwodny test bomby atomowej. Miało to miejsce w okolicach atolu Bikini w archipelagu Wysp Marshalla na Oceanie Spokojnym.

W roku 1948 w Warszawie utworzono Instytut Badań Literackich, który obecnie należy do struktur Polskiej Akademii Nauk i zajmuje się badaniami dotyczącymi historii literatury polskiej, teorii literatury, historii kultury oraz dokumentacji literackiej i leksykografii.

24 lipca 1952 w życie wszedł układ o Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali, która stała się początkiem integracji gospodarczej Europy.

29 lat temu w Nagasaki runął most; w katastrofie zginęło 299 osób.

W 1995 Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii oskarżył przywódców bośniackich Serbów: Radovana Karadžicia i Ratko Mladicia o ludobójstwo, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

W 1998 Sejm RP uchwalił ustawę o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, przywracającą od 1 stycznia 1999 roku powiaty i zakładającą podział kraju na 16 województw.

24 lipca 2007 po 8 latach aresztu uwolniono 5 bułgarskich pielęgniarek oraz palestyńskiego lekarza, którym groziła kara śmierci za rzekome zakażenie libijskich dzieci wirusem HIV.

W roku 2008 Międzynarodowy Komitet Olimpijski wykluczył reprezentację Iraku z uczestnictwa w zbliżających się letnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Powodem podjęcia takiej decyzji była ingerencja polityczna Iraku w sprawy narodowego komitetu olimpijskiego.

Rok temu, podczas odbywającej się w niemieckim mieści Duisburg Love Parade w wyniku wybuchu paniki zginęło 21 osób, a ponad 500 zostało rannych. Od tego czasu Parada Miłości nie jest już organizowana.

24 lipca na świat przyszli:
1933 - poeta Jerzy Harasymowicz,
1949 - Marta Martelińska, polska piosenkarka i aktorka,
1958 - Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmowa,
1960 - wokalistka jazzowa Lora Szafran,
1965 - dziennikarz Paweł Sito,
1967 - piosenkarka Halina Benedyk,
1969 - Jennifer Lopez, amerykańska modelka, piosenkarka i aktorka,
1976 - raper Tede,
1982 - Elisabeth Moss, amerykańska aktorka,

24 lipca odeszli:
1961 - aktor Feliks Dobrowolski,
1979 - poeta Edward Stachura,
1980 - Peter Sellers, brytyjski komik
1992 - Arletty, francuska piosenkarka i aktorka
1998 - dziennikarz Jacek Kalabiński,
2003 - aktorka Maria Kozierska,
2008 - Marian Porębski, polski śpiewak operowy,

Cytat na dziś:
Być policjantem to misja, a nie praca.
Carlos Ruiz ZafónMiłego dnia!

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!