Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (© sulivanmark/CC BY-SA 2.0)

W Brazzaville, stolicy Konga, rozbił się samolot transportowy Ił-76. Jak podaje przedstawiciel lotnictwa, samolot należał do spółki prywatnej Trans Air Kongo. Dotychczas stwierdzono, że 30 osób zginęło, a ponad 20 znajduje się w szpitalach.

Samolot transportowy Ił-76T, będący własnością linii Trans Air Kongo, lądując 30 listopada ok. godz. 18, rozbił się na lotnisku Maya-Maya w stolicy Republiki Konga - Brazzaville.

Lądowanie odbywało się w czasie burzy. Samolot znalazł się poza pasem startowym, uszkodził około piętnastu budynków mieszkalnych, w tym miejscowy bar, i zatrzymał się na zboczu wąwozu poza południowo-zachodnim krańcem pasa startowego. Samolot rozpadł się i stanął w płomieniach. Poszukiwania ofiar przerwano ze względu na zapadającą ciemność brak oświetlenia. Lotnisko jest zamknięte - podała agencja ITAR-TASS.

Rano stwierdzono, iż zginęło 30 osób. To członkowie załogi i okoliczni mieszkańcy. Ponad 20 osób znajduje się w szpitalach. Samolot miejscowej firmy Aero-Serwis miał trudności z przyziemieniem na pasie ze względu na sztormowy wiatr. Ił-76 przewoził samochody z portowego miasta do stolicy. Ratownicy kontynuują pracę na miejscu katastrofy.

Samolot Iljuszyn Ił-76 (ros. Ил-76) jest 4-silnikowym odrzutowym rosyjskim samolotem transportowym, zaprojektowanym przez biuro konstrukcyjne im. Iljuszyna. Prototyp oblatany w 1971 roku, seryjna produkcja od 1974 roku w zakładach w Taszkencie w Uzbekistanie. Dotychczas wyprodukowano 938 egzemplarze tego samolotu. Jest jedną z najpowszechniejszych maszyn transportowych.

Samolot został skonstruowany w celu przeniesienia ładunku o wadze 40 ton na odległość 5 tys. km w ciągu niecałych 6 godzin. Jest również zdolny do startu na krótkich pasach startowych oraz może pracować w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Jest to taki sam samolot jak ten, który nie otrzymał zgody na lądowanie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. - po polskim Jaku-40, a przed prezydenckim Tu-154.

Port lotniczy Maya-Maya jest zbudowany z dwóch modułów. Pierwszy z dwóch pasów startowych ma 3700 metrów długości i został otwarty 11 sierpnia 2010 r. przez władze kongijskie. Nowy port lotniczy obejmuje sześć rękawów dostosowanych do samolotów typu Airbus A380 i Boeing 747-400. Drugi moduł jest w budowie.

Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!