Spokojnie - jeszcze nie ma ofiar ale mogą być...Tytuł tego felietonu miał być inny, ale postanowiłem dać taki właśnie,by zwrócić uwagę na katastrofę, która dokonuje się na naszych oczach w polskim górnictwie węgla kamiennego.

]"Kupuj polski węgiel, pomóż naszym górnikom!"

Czy przeczytalibyście ten felieton, gdyby miał powyższy tytuł? Bo o cóż mi chodzi? Raz o to,że choć w całej sieci aż wrze od komentarzy wokół sytuacji załóg 4 polskich kopalń w Wiadomościach24 nie jest to temat tygodnia?

Zapraszam do przeczytania tego felietonu z "utopijną" ideą ..

Nie chcę się popisywać wiedzą o polskim górnictwie ale byłem przed laty zwiedzać kopalnię "Piast" w Brzeszczach a i mam za sąsiadów sporo spośród pracujących w niej górników, którzy do pracy przy wydobyciu węgla dojeżdżają tam nawet z odległości 30 km. Zatem ludzie mieszkający na przestrzeni 100 km kwadratowych polskiej ziemi to niebawem być może ludzie bez gwarancji stałej pracy. Czy to nie będą ofiary nieudolności zarządzania kopalniami i spółkami węglowymi, które niczym nagłe trzęsienie ziemi rękami polskiego rządu mają być "wygaszane"
Jak czytam słowo wygaszanie to mam następujące skojarzenia: czy obok mnie następuje coś w rodzaju niebezpieczeństwa skażenia nuklearnego, które trzeba "wygasić".?
I może rzeczywiście ma miejsce klęska żywiołowa? Nie będę zgłębiał tematu znanego z codziennych doniesień i dokonywał przeglądu ostatnich wystąpień polityków w polskim Sejmie i w Parlamencie Europejskim, metody leczenia górnictwa zaproponowanej przez premier Ewę Kopacz poprzez wyodrębnienie niczym w "kokonie ochronnym" odrębnej spółki z 4 feralnymi nierentownymi kopalniami.

Idę na skróty bo sprawa pilna i wymagająca może innego niż do tej pory spojrzenia bez uprzedzeń.

W jak z wielu z nas jest taka kalkulacja: mogę w styczniu tak jak w grudniu mniej martwic się o budżet rodzinny, który zimą zawsze nadweręża koszt ogrzewania. To już druga z rzędu "ciepła" zima i nie trzeba tak mocno grzać. W budżecie domowym zostaje suma równoważna tonie niespalonego węgla. Jestem 'do przodu", mam sporo dodatkowych pieniędzy na wakacje! I co mi tam że górnictwo polskie nie sprzedało przez ostatnie 2 lata tyle węgla co wcześniej gdy zaczęło przynosić dochody... I pewnie upadnie! Przecież to rząd pozwala na sprowadzanie węgla z zagranicy a nie ja!
Co właściwie MNIE obchodzi polski węgiel i walka górników o to, aby były czynne polskie kopalnie? Przecież oni dostaną sute odprawy.
Myślę, że nie byłoby w sercach Polaków takiego skrywanego oczywiście myślenia, gdyby poznali następującą historyjkę opowiedzianą mi przez mojego Ojca:
"Twój dziadek przed wojną wraz z czterema innymi zaprzęgał się do fury bez koni i ciągnęli ją prawie 20 km pod kopalnię Brzeszczach. Tam ładowali na wóz kilka ton opału i ciągnęli z powrotem."Dzisiaj węgiel leży na pobliskim składzie i nie kupuję już ani kilograma bo podłączono mi centralne ogrzewanie. Została po węglu pusta piwnica. Może tak na wszelki wypadek zapełnić ją toną węgla?

Tak sobie myślę, że gdyby choć milion Polaków kupiło w styczniu korzystając z dobrej pogody 1 - 2 tony "niepotrzebnego" węgla choćby po to aby wprawić w ruch obrót węglem i dać wyraz solidarności z "uprzywilejowaną branżą.

Ktoś spyta po co komu "niepotrzebny" węgiel ? Można zwyczajnie rozdać połowę niezasobnym sąsiadom którzy mają jeszcze piece węglowe. Bo pomyśl, odcinają nam dostawy gazu....
Ostatnio w Polsce była taka akcja - w supermarketach rozdawano setki tysięcy ton polskich jabłek za darmo. Co stoi na przeszkodzie postąpić podobnie z węglem, którego tona jest tańsza niż tona jabłek?

Może przedstawiciele Polskiego Episkopatu, Polski Prezydent, Posłowie i my sami przypomnimy sobie co to znaczy "Być solidarnym", "Pomóc innym" itd. w tym z rodzinami górników i co to duma z tego że jeszcze mamy jakiś przemysł ..

Zanim nadciągnie katastrofa...Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!