Denerwują mnie te wszystkie dywagacje na temat przyczyn katastrof, których ostatnio los nam nie szczędzi. A to urządzenia nie zadziałały, a to nastąpiła jakaś awaria. Tymczasem to wyłącznie człowiek jest winien w każdym przypadku.

Nie da się pociągnąć do odpowiedzialności za tragedię komputera zarządzającego zwrotnicami, ani czujnika, który miał sygnalizować, że coś jest nie tak. Zawsze winien jest człowiek, ponieważ to on powinien czuwać nad prawidłowym działaniem urządzeń.

To człowiek powinien stworzyć odpowiednie, jasne i klarowne przepisy, które regulują czynności, jakie dana osoba powinna wykonać w tej, czy innej sytuacji. Jeśli coś nie zagrało, to znaczy, że gdzieś jakiś człowiek niewłaściwie wypełnił swoje obowiązki.

Ostatnia katastrofa kolejowa pokazała, jakie to wszystko u nas jest wątłe i marne. Ktoś popełnił straszliwy błąd, który kosztował życie kilkunastu osób. Ten ktoś powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej! Nie ma przypadków! To on powinien zapłacić odszkodowania rodzinom ofiar i tym, którzy ucierpieli w tej katastrofie. Powinien też zapłacić za akcję ratunkową i za zdemolowany tabor.

Tymczasem śledztwo będzie trwało dwa czy trzy lata. W tym czasie ten ktoś będzie siedział w areszcie, albo i nie. Potem pójdzie siedzieć i społeczeństwo będzie go karmić przez następne kilka lat. Powszechnie wiadomo, że utrzymanie więźnia kosztuje podatników około 3 tys. miesięcznie. Moim zdaniem powinien siedzieć do końca życia i ciężko pracować. Tak, by nie zapomniał, po co i dlaczego tam jest.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku. Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!