W sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja na temat „Przemoc w rodzinie” z cyklu „Jak pomagać nie upokarzając?” Na listach obecności podpisało się blisko 350 osób, co świadczy o skali zainteresowania problematyką.

Honorowy patronat sprawował Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego, który wystosował do uczestników okolicznościowy adres.

Organizatorami byli: Federacja na Rzecz Reintegracji Społecznej, Towarzystwo Psychoprofilaktyczne Oddział w Warszawie, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny i Zastępczego Rodzicielstwa Nowy Dom.

Konferencję poprowadził prof. Zenon Gajdzica z Uniwersytetu Śląskiego. Poruszano tematy: ”Wczesne przyczyny konfliktów w rodzinie” „Wojny domowe”, „Uzależnienia” oraz „Praca z rodziną”.

- W ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędzie się 8 podobnych konferencji w różnych miastach Polski – informuje Marek Liciński z Federacji na Rzecz Reintergracji Społecznej. – Pragniemy wyzwolić refleksję, rozprawić się powszechnymi mitami. W Polce zbyt łatwo wskazuje się na winnych i ofiary, podczas gdy ja przez 40 lat pracy z rodzinami z marginesu nigdy nie potrafiłem nigdy jednoznacznier określić, kto jest katem, a kto doświadcza przemocy. Każda strona ma bowiem swoje metody walki i własne racje. Racje te, z mniejszym lub większym powodzeniem narzuca, otoczeniu oraz instytucjom pomocowym, które przyjmują często fabrykowane oskarżenia, wymysły. Wprawdzie nie ma w Polsce sytuacji takich jak w USA, gdzie przyjmuje się, że ofiarą jest ten kto pierzy złożył zawiadomienie, nawet jeśli zrobil to w celu zemsty na partnerze, ale i u nas sądy nie są obiektywne. Większość sędziów to kobiety, mające strapienia z dorastającymi dziećmi, problemy z mężami, niekiedy same doznają przemocy w różnym wymiarze. One faworyzują „poszkodowane” kobiety, w najmniejszym stopniu nie uwzględniając argumentów mężczyzn. Innym mitem jest twierdzenie, że alkoholizm jest przyczyną przemocy, podczas kiedy on najczęściej jest jej skutkiem. Wszystko to powoduje, że bez właściwej diagnozy nie jest możliwa właściwa reakcja i zapobieganie nastepstwom indywidualnym i spoelcznym zjawisla przemocy w rodzinie.

W drugiej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa na temat: “Jakie są przyczyny przemocy w rodzinie i na czym powinna polegać pomoc rodzinie?” Taka pomoc, która jest efektywna, a zarazem nie szkodzi nikomu.

Współautor artykułu:

  • Barbara Podgórska

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!