(© oficjalna strona ESK)

Dla Katowic zaczęło się wielkie odliczanie dni do ostatecznej walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Czasu jest coraz mniej. Czy Katowicom uda się przekonać Komisję Selekcyjną, że zasługują na to prestiżowe miano?

Dla Katowic zaczęło się wielkie odliczanie dni do ostatecznej walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Czasu jest coraz mniej, aby przekonać Komisję Selekcyjną, że Katowice zasługują na to prestiżowe miano.

Do tej pory Katowice były krytykowane przez Komisję za brak zaangażowania, co być może zmotywowało osoby związane z biurem ESK do ostrzejszej i bardziej dynamicznej akcji promocyjnej. Pierwszy sukces, czyli przejście do drugiego etapu walki, jest szczególnie ważne, gdyż odpadli tacy kandydaci jak: Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Poznań czy Szczecin.

Przyszłe zwycięstwo Katowic jest wielką szansą nie tylko dla miasta, ale i całego regionu, który dostanie szansę zaprezentowania się w dobrym świetle przed całą Europą. W celu osiągnięcia sukcesu, konieczna jest współpraca wszystkich śląsko-dąbrowskich miast, co na razie jest tylko projekcją nierealnej przyszłości. Niestety, miasta sąsiadujące nie są zainteresowane pomocą – do tej pory tylko Ruda Śląska (oddała Katowicom kampanię reklamową w warszawskim metrze), Tychy i Zabrze zobowiązały się promować jedno z największych śląskich miast. Biuro ESK rozmawia o współpracy również z Bytomiem i Sosnowcem. Za to Katowice połączyły siły z hiszpańską Saragossą – i tutaj warto wspomnieć, że o tytuł ESK walczy jedno polskie miasto i jedno hiszpańskie.

Hasłem, które promuje Katowice jest „Katowice – miasto ogrodów”, zatem wszystkie imprezy kulturalne, jakie będą miały miejsce w niedalekiej przyszłości, będzie łączył ten motyw. Już
w styczniu miłośnicy kultury i rozrywki z „wyższej półki” znajdą coś dla siebie. W skrócie przedstawię konkretne imprezy, których celem jest promocja Katowic jako Europejskiej Stolicy Kultury. Po pierwsze koncert kompozytora i multiinstrumentalisty Tymona Tymańskiego pt. „Dziki ogród” – 28. 01 Klub „Panorama” (ul. Śląska 75, Katowice-Ligota) oraz drugi występ tego samego artysty, który zagra wraz z Konjem Konnakiem w Areszcie Śledczym w Katowicach oraz w Zakładzie Karnym w Wojkowicach (28.01).

Dla osób zainteresowanych nowoczesnym designem przygotowano warsztaty rewitalizacji
z założycielem i ambasadorem organizacji Europejskiego Instytutu Projektowania
i Niepełnosprawności Desing for All Europe Pete Kercherem. Zadaniem uczestników będzie zrewitalizowanie jednego z podwórek przy ulicy Mariackiej Tylnej. Warsztaty odbędą się
w siedzibie SARP Katowice (ul. Dyrekcyjna 9) w dniach 29-30 stycznia od godz. 10.00.

Na wyniki poczekamy aż do 22 czerwca (15 czerwca Komisja powtórnie sprawdzi kandydaturę Katowic). Miejmy nadzieję, że miasto wykorzysta drzemiący w nim potencjał, bo jest o co walczyć – główna nagroda wynosi 1,5 mld euro, choć w rzeczywistości tytuł ESK to przepustka do kilkudziesięciu mln.

oficjalna strona ESK

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!