Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Katyń, Charków, Miednoje… Siedlczanie wśród ofiar zbrodni"

Monika Półbratek
Monika Półbratek
Zwiedzanie wystawy. Fot. Monika Sztyber
Zwiedzanie wystawy. Fot. Monika Sztyber Monika Sztyber
Do 19 września 2010 roku w Muzeum Regionalnym w Siedlcach można zwiedzać wyjątkową wystawę poświęconą pamięci ofiar katyńskiej zbrodni, pochodzących z Siedlec i okolic.

Siedlecką wystawę zorganizowano z okazji 70. rocznicy mordu dokonanego na polskich oficerach na terenie dawnego ZSRR.

Organizatorzy wystawy postawili sobie za cel upamiętnienie tych wszystkich Polaków, którzy zginęli między innymi w: Katyniu, Twerze, Mińsku Białoruskim, Kijowie, Smoleńsku oraz Charkowie w kwietniu i maju 1940 roku.

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach można obejrzeć rozmaitego rodzaju pamiątki po poległych oraz dokumenty i fotografie (oryginały i kopie), które dotyczą mordów katyńskich. Znajduje się tam również ściana pamięci ukazująca fotografie zamordowanych, którzy byli związani z Siedlcami.

W swojej książce, która stanowi jednocześnie program wystawy, pani kustosz Kamila Woźnica napisała o tym, komu w szczególności poświęcono niniejszą ekspozycję:

Wśród spoczywających na cmentarzach w Katyniu, Charkowie i Miednoje znajdują się osoby związane z Siedlcami. W Katyniu jest pochowanych około 130 siedlczan, w Charkowie około 80, a w Miednoje około 50. Kilka osób znajduje się także na liście ukraińskiej, jednak miejsce ich pochówku jest w tym momencie nieznane.

Byli to ludzie, którzy urodzili się w Siedlcach, chodzili tu do szkół, mieszkali i pracowali. Wielu z nich służyło w wojsku, w oddziałach stacjonujących w mieście: 22 pp, 9 pal i 9 pac oraz w sztabie 9DP. Wśród nich znajdował się wieloletni dowódca sztabu 9 DP - gen. Franciszek Sikorski. Brał on udział w obronie Lwowa i tam został wzięty do niewoli. Swoje życie zakończył w Charkowie ppłk Antoni Korzeniowski – dowódca obrony Siedlec we wrześniu 1939 roku. Inny przykład: Bogumił Sikorski, jeniec Kozielska, zaginął bez wieści. 29 września 1939 roku do Siedlec wkroczyły wojska radzieckie. Wycofując się na początku następnego miesiąca, zabrały ze sobą niektórych jego mieszkańców. Część z nich już nie wróciła "z nieludzkiej ziemi".

Wernisaż siedleckiej wystawy katyńskiej odbył się 16 kwietnia 2010 roku o godzinie 17. Już w dniu otwarcia wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Trwającą niemalże trzy godziny uroczystość otwarcia wystawy, rozpoczętą minutą ciszy w celu złożenia hołdu poległym w Katyniu oraz ofiarom katastrofy w Smoleńsku, zaszczycili swoją obecnością liczni przedstawiciele rodzin pomordowanych w Katyniu żołnierzy. Wśród przemawiających znaleźli się między innymi: kustosz wystawy Pani Kamila Woźnica, wicedyrektor muzeum Pan Sławomir Kordaczuk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Siedlce Pan Adam Bobryk, a także Pan Roman Bareja, przedstawiciel Rodzin Katyńskich.

Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza również na skierowaną do uczniów liceów i gimnazjów lekcję muzealną pt. "Zbrodnia Katyńska". Będzie się ona odbywała w oparciu o eksponaty, fotografie i dokumenty, które można oglądać na niniejszej ekspozycji.

Czytaj także:

Prezydent Obama ani kanclerz Merkel nie przylecą do Krakowa
Wejściówkę na pogrzeb prezydenta sprzedam za tysiąc złotych
Sarkofag pary prezydenckiej już gotowy
Polacy żegnają parę prezydencką w Londynie
Czuwanie przy trumnach prezydenckich w archikatedrze
Kraków na kilkanaście godzin przed uroczystościami
https://naszemiasto.pl/wiadomosci24/
Kraków przygotowuje się do wizyty prezydenta

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto