1 września, do szkół ruszą miliony młodych ludzi. Pamiętajmy, aby szczególnie uważać na ich bezpieczeństwo na drogach.

Co prawda, z roku na rok spada liczba wypadków z udziałem najmłodszych, jednak statystyki są nadal tragiczne. Zgodnie z danymi dostępnymi na stronie www.policja.pl, w 2009 roku odnotowano ponad 5 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci poniżej czternastego roku życia, a więc średnio 13 wypadków dziennie.

Brawurowa jazda oraz brak zapiętych pasów to najczęstsze przyczyny ofiar wśród najmłodszych. W zeszłym roku na polskich drogach życie straciło 128 dzieci. Kolejnych 5058 odniosło obrażenia.

Nasilenie się wypadków z udziałem dzieci w wieku nie przekraczającego 14 lat odnotowuje się w miesiącach od kwietnia do września. W zeszłym roku, w pierwszym "szkolnym" miesiącu, w wypadkach zmarło lub odniosło obrażenia 502 dzieci.

Już na początku sierpnia ruszyła ogólnopolska kampania policji "Bezpieczna droga z radami SpongeBoba". Jak czytamy na policyjnych stronach - "celem (kampanii - red.) jest ograniczenie liczby wypadków wśród maluchów, w ich drodze do przedszkola i szkoły". Jest to pierwsza tego typu kampania organizowana wspólnie przez Komendę Główną Policji, Ministerstwo Zdrowia i dziecięcy kanał telewizyjny Nickelodeon.

Kluczem kampanii jest wykorzystanie popularnego i lubianego przez rzesze najmłodszych telewidzów bohatera kreskówki SpongeBoba Kanciastoportego, którego przygody śledzić można na kanale Nickelodeon.

Jak zawsze, 1 września rozpoczynają się w całym kraju również akcje regionalne. W Tarnowie w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły", Wydział Ruchu Drogowego tarnowskiej Komendy Miejskiej Policji, tarnowska Straż Miejska oraz Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego organizują akcję edukacyjno-prewencyjną "Zwalniam przed szkołą!" Jej głównym elementem będą happeningi oraz oznakowane patrole policji i straży miejskiej przed lokalnymi szkołami.

W pierwszy dzień szkoły, policjanci tarnowskiej "drogówki", w towarzystwie uczniów klasy policyjnej jednego z tarnowskich liceów będą przeprowadzali uczniów przez jezdnie. Kierowcom wręczone zostaną ulotki z hasłem "Zwalniam przed szkołą". Ponadto dla tych, którzy pojawią się w miejscach prowadzenia akcji, firma MapMap ufundowała 100 sztuk oprogramowania do nawigacji GPS, na którym specjalnie oznaczone są wszystkie szkoły na terenie Polski.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!