Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kilka pocztówek ze Skansenu we Lwowie

Jolanta Dyr
Jolanta Dyr
Miejscowy pomnik Tarasa Szewczenki oraz kilka parkowych widoków
Miejscowy pomnik Tarasa Szewczenki oraz kilka parkowych widoków Jolanta Dyr - fotografie i kolaż
Skansen we Lwowie to jedno z największych w Europie muzeów pod gołym niebem. Ochrania od zapomnienia ponad 150 zabytków architektonicznych tego karpackiego regionu, a także dziesiątki tysięcy ciekawych eksponatów etnograficznych.

Skansen we Lwowie to de facto Muzeum architektury ludowej i życia codziennego. Założony został w 1971 roku, celem zachowania zabytków materialnych minionych czasów z zakresu architektury, etnografii, kultury ludowej i życia codziennego tego regionu karpackiego, który dzisiaj zwany jest Ukrainą Zachodnią.

Skansen we Lwowie jest jednym z największych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Rozpościera się na pięknym wzgórzu w północno - wschodniej najstarszej części Lwowa, nieopodal Wysokiego Zamku w malowniczym parku zwanym „Gaj Szewczenki” - jego powierzchnia sięga blisko 50 ha i służy zachowaniu od zapomnienia zabytków kultury materialnej takich grup etnicznych jak Bojkowszczyzna, Bukowina, Huculszczyzna, Lwowszczyzna, Łemkowszczyzna, Podole, Polesie, Pokucie, Wołyń, Zakarpacie.

Na terenie skansenu zgromadzono około 150 obiektów architektonicznych... są tu chaty, kościoły, cerkwie, stodoły, szkoły, obory, zagrody dla zwierząt, koliby, młyny wodne, wiatrak, folusznictwo, tartak, kuźnia, olejarnia itp. Zgromadzone w muzeum obiekty prezentują między innymi historię karpackiej gospodarki leśnej, smolarnie, pasieki, rolnictwo, chłopskie rzemiosło itp.

Najstarsze budynki pochodzą z połowy XVIII wieku. Muzeum prezentuje obiekty architektoniczne, ale też sprzęty domowe, warsztaty rzemieślnicze związane z przetwórstwem leśnym czy rolnym, meble, naczynia kuchenne, ceramika, instrumenty muzyczne, stroje i tkaniny ludowe, rękodzieło ludowe, starodruki, rękopisy, sprzęty sakralne, wyposażenie kościołów i cerkwi, ikony, sprzęty liturgiczne, które mimo iż są eksponatami muzealnymi, nadal stanowią obiekty i miejsca kultu i jako takie są szanowane przez zwiedzających i obdarzane czcią przez wielu gości.

Każdej grupie etnicznej poświęcony jest oddzielny sektor skansenu – mini wioska, w której obok budynków mieszkalnych znajdują się pomieszczenia gospodarcze, przemysłowe, sakralne. Każdy budynek ma odpowiednie otoczenie, które pomaga w odtworzeniu trybu życia, pracy i odpoczynku mieszkańców wioski z danego regionu. W chatach i halach wystawowych prezentowane są dzieła miejscowej sztuki ludowej i rzemiosła ot choćby tłoczenie oleju ze lnu.

Skansen jest miejscem często odwiedzanym tak przez mieszkańców Lwowa jak i przez turystów zwiedzających miasto. Na jego terenie odbywają się festiwale muzyki ludowej i występy zespołów ludowych.

Odwiedziłam z przyjaciółmi Muzeum w okresie wielkanocnym, dzięki czemu skansen tętnił życiem - na śródleśnych estradach występowały zespoły folkowe, był gwar, pełno ludzi wokół, z estrady dobiegały pięknie śpiewane pieśni regionalne, a kapele grały tak skocznie, że nogi same rwały się do tańca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto