Na podstawie przeprowadzonej ankiety przez Klub SHDK RP Cenne Krople, zorientowałam się, że nie każdy dawca wie, co i kiedy mu się należy w kwestii odznaczeń.

Honorowy dawca krwi
Honorowym dawcą krwi jest osoba, która chociaż jeden raz oddała honorowo krew.

Zasłużony honorowy dawca krwi
Tytuł zasłużonego dawcy krwi należy się tym osobom, które w dowolnym czasie oddały 6, 12 lub 18 litrów krwi - mężczyźni oraz 5, 10, 15 litrów krwi - kobiety.

Po przekroczeniu tego litrażu przysługuje odznaczenie III, II i I, stopnia wraz z legitymacją, po oddaniu 20 litrów krwi mogą być nadawane ordery i odznaczenia.

Niesie to również pewne korzyści dla samych dawców np. mając odznaczenie III stopnia, zasłużony honorowy dawca krwi ma prawo do realizowania zakupu z ulgą na wyznaczone leki (listę tych leków ustala ministerstwo zdrowia),
uprawnia to nas również do korzystania po za kolejnością; w aptekach, u lekarzy rodzinnych, specjalistów mających podpisane umowy z NFZ.
Możemy także starać się o wcześniejsze przyjęcie do szpitala, czy też wyjazd do sanatorium lub korzystać z bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w wyznaczonych miastach.

Czytaj dalej --->


Nie każdy dawca jednak o tym wie i wielu z nas nigdy się o takie odznaczenia nie ubiegało. Każdy powinien sam tego pilnować. Ilość oddanej krwi musimy udokumentować odpowiednimi wpisami do książeczki HDK, którą otrzymaliśmy
już po pierwszym oddaniu krwi.

Najkorzystniej wychodzą na tym dawcy należący do Klubów Honorowych Dawców Krwi, wówczas odznaczenia są załatwiane za pośrednictwem klubu.

Dawcy mający uprawnienia do odznaczeń HDK, a nie należący do żadnego klubu, powinni zgłosić się do jednostki terenowej PCK i tam złożyć wniosek o nadanie odpowiedniego odznaczenia.

Kilka lat temu poinformował mnie jeden ze zbąszyneckich dawców, że sam usiłował załatwić sobie odznaczenie "Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu", niestety jego wniosek został oddalony z powodu braku przynależności do klubu HDK. O takie bowiem odznaczenia nigdy nie możemy występować sami.

Często krwiodawcy zapominają o tym, że pod uwagę przy przyznawaniu orderów brana jest działalność społeczna, przynależność do Klubu HDK,
a nie tylko samo oddawanie krwi.

Takie same przywileje przysługują dawcom przeszczepu i honorowym dawcom przeszczepu, już po jednorazowym jego oddaniu.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!