Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kleszcze już w natarciu. Pojawiają się pierwsze informacje o tych pajęczakach. Warto uważać!

KB
Kleszcze w zasadzie grasują w okresie od marca do listopada. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy tylko temperatura przekroczy kilka stopni na plusie, wyjdą na łowy. W ostatnich latach kleszcze rozpoczynały swoją aktywność już od lutego, a nawet w styczniu.
Kleszcze w zasadzie grasują w okresie od marca do listopada. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy tylko temperatura przekroczy kilka stopni na plusie, wyjdą na łowy. W ostatnich latach kleszcze rozpoczynały swoją aktywność już od lutego, a nawet w styczniu. fot. arch. Polska Press
Jeszcze dobrze wiosna do nas nie zawitała, a już do redakcji trafiają pierwsze sygnały o pojawieniu się kleszczy. Te niewielkie pajęczaki są groźne i dla ludzi i dla zwierząt. Warto na nie uważać i po przyjściu ze spaceru po parku, łące lub lesie dokładnie sprawdzić, czy żaden z nich nie wbił się nam w skórę.

To już kolejny rok z rzędu, kiedy informacje o kleszczach pojawiają się w lutym, a nawet w styczniu. Jak się okazuje, winna jest temu pogoda. Kleszcze stają się szybciej aktywne przez wyższe temperatury i słoneczną aurę. Te niewielkie stworzenia są niebezpieczne zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Przenoszą one bowiem m.in. boreliozę - chorobę, która powodować może rumień, zapalenie stawów, zapalenie opon mózgowych, a także zapalenie mięśnia sercowego. Szybko podjęte leczenie pozwala jednak w znakomitej większości przypadków uporać się z boreliozą.

W minionym roku w powiecie śremskim Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała dziewięć przypadków boreliozy. Siedem przypadków zostało potwierdzonych i jak zauważa śremski sanepid wśród nich jeden to zachorowanie na neuroboreliozę [borelioza układu nerwowego - przyp. red.]. Dwa pozostałe przypadki zostały uznane za prawdopodobne.

Z danych udostępnionych przez PSSE w Śremie wynika ponadto, że w styczniu, marcu i czerwcu 2018 roku stwierdzono po jednym przypadku boreliozy, natomiast w maju, sierpniu i listopadzie po dwa przypadki.

Dwa lata temu natomiast stwierdzono aż 14 przypadków zachorowań na boreliozę. Sześć z nich uznanych zostało za prawdopodobne natomiast osiem za stwierdzone.

- Dwie osoby wówczas nie pamiętały kontaktu z kleszczem. W czterech przypadkach do ukąszeń doszło na terenie lasów, a w trzech przypadkach na trawiastych terenach – dwa na terenie gminy Śrem, po jednym w gminach Książ Wielkopolskim oraz Brodnica. Stwierdzono również trzy przypadki poza powiatem śremskim. Nikt z zarejestrowanych nie był narażony zawodowo - informuje Aleksandra Grzelak, z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Śremie.

W tym roku jak informuje nas sanepid, jak dotąd nie odnotowano informacji o zachorowaniu na boreliozę. "Sezon na kleszcze" wciąż jednak jeszcze przed nami i już teraz warto się do niego przygotować.

- Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Jedynym skutecznym środkiem ochrony jest unikanie ekspozycji na ukąszenie przez kleszcze, przez używanie odpowiedniej odzieży uniemożliwiającej dostanie się kleszcza na skórę, omijanie rejonów gdzie mogą być kleszcze oraz zawsze dokładna kontrola ciała po powrocie z lasu, łąki itp. - wyjaśnia Aleksandra Grzelak.

W związku z dużą obecnością kleszczy w ostatnich latach warto również pomyśleć o szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, które jest kolejną chorobą wywoływaną przez te pajęczaki.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

Kleszcze już w natarciu. Pojawiają się pierwsze informacje o tych pajęczakach. Warto uważać!

__________

Pierwsza pomoc:

Źródło:dziennikzachodni.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto