(© CC0 Public Domain)

Departament Skarbu USA zapowiedział, że w 2020 r. na banknocie 10-dolarowym pojawi się kobieta. Nie wiadomo, która z pań zasłużonych dla historii Stanów Zjednoczonych dostąpi tego zaszczytu.

"Z dumą zapowiadam dziś, że na nowym banknocie 10-dolarowym po raz pierwszy od ponad wieku pojawi się kobieta" - powiedział sekretarz skarbu, Jack Lew, cytowany przez serwis mic.com.

Ostatnią kobietą, która pojawiła się na banknotach była Martha Washington. Jej wizerunek ozdobił certyfikaty jednodolarowe pod koniec XIX wieku.

Nie wiadomo kto pojawi się na 10-dolarówce. W kampanii "Kobieta na dwudziestce", którą zorganizowała organizacja kobieca, najpopularniejszą kandydatką do ozdobienia banknotu 20-dolarowego była Harriet Tubman. To XIX-wieczna bojowniczka o wolność Afroamerykanów, która działała w ruchu Underground Railroad i walczyła w wojnie secesyjnej.

Na banknocie 10-dolarowym znajduje się obecnie podobizna Alexandra Hamiltona, pierwszego sekretarza skarbu. Zdaniem Lewa decyzja, by zastąpić go kobietą nie ma charakteru politycznego. Banknot musi zostać unowocześniony pod względem zabezpieczeń.

Organizacje wolnościowe wolałyby, żeby zmienił się patron banknotu 20-dolarowego. Obecnie jest nim siódmy prezydent Stanów Zjednoczonych, Andrew Jackson, który zapamiętany został, jako wróg Indian i zasłynął z tzw. Indian Removal Act, prawa otwierającego drogę do wywłaszczenia tej społeczności.

Departament Skarbu zachęca, by dyskusji o nowej 10-dolarówce w mediach społecznościowych towarzyszył hashtag #TheNew10. Przygotowany zostanie też serwis internetowy poświęcony wyborowi nowej postaci.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!