Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kocioł kondensacyjny i tradycyjny – porównanie

materiał informacyjny
Kotły tradycyjne są tańsze w zakupie, zaś kotły kondensacyjne zużywają znacznie mniej gazu dzięki czemu są tańsze w eksploatacji. W tym artykule nie podpowiemy Ci jaki kocioł wybrać ale porównamy wszystkie za i przeciw. Decyzję pozostawiamy Tobie.

Różnica – komora spalania

Kocioł kondensacyjny posiada zamkniętą komorę spalania zaś tradycyjny dostępny jest w dwóch wariantach – z otwartą lub zamkniętą komorą. Cecha ta określa w jaki sposób doprowadzane jest powietrze do kotła.

Jeśli mówimy o komorze zamkniętej to kocioł pobiera powietrze do spalania z poza budynku na przykład za pomocą rurki wyprowadzonej na zewnątrz przez ścianę lub komin. Wtedy ogrzewając dom za pomocą gazu ziemnego nie ma potrzeby stosowania wentylacji nawiewnej w kotłowni czy łazience. Sprawia to, że pomieszczenie, w którym stoi kocioł nie jest wychładzane za pomocą chłodnego powietrza z zewnątrz co w przypadku gdy kocioł znajduje się w łazience jest szczególnie istotne.

W przypadku komory otwartej kocioł gazowy musi pobierać powietrze bezpośrednio z pomieszczenia, w którym jest zamontowany. W takiej sytuacji musimy zamontować w pomieszczeniu kratkę wentylacyjną, która cały czas dostarcza powietrze z poza budynku.

Nowoczesne technologie w kotłach kondensacyjnych

Firmy prześcigają się w stosowaniu nowoczesnych technologii, które zwiększają sprawność kotłów kondensacyjnych. Przykładowo firma Viessman aby zwiększyć skuteczność swoich kotłów stosuje najnowocześniejsze wymienniki spalinowo wodne, palniki promiennikowe i układy lambda.

Różnica – sprawność kotła i oszczędność gazu

Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się znacznie wyższą sprawnością. Oznacza to, że lepiej wykorzystuje paliwo gazowe co zapewnia niższe koszty ogrzewania. Typowy kocioł kondensacyjny osiąga sprawność w okolicach 109%, zaś typowy kocioł tradycyjny zaledwie 90-92%.

Jeśli uwzględnimy efekt kondensacji i nowoczesne rozwiązania techniczne to możemy wyliczyć, że kotły kondensacyjne są oszczędniejsze od tradycyjnych kotłów dostępnych na rynku o nawet 20%, a przyrównując je do starszych modeli zużycie gazu jest mniejsze o ponad 30%.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny gazu i ich tendencję wzrostową to koszty założenia kotła kondensacyjnego mogą zwrócić się już po około pięciu latach. Jeśli zastanawiasz się nad tym jaki kocioł wybrać i szukasz firmy, która Ci w tym pomoże sprawdź stronę internetową Hydropomoc.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto