(© Nemo/CC 3.0,2.5.,2.0)

To najprawdopodobniej ostatnie dni - jeśli nie godziny - Stoczni Gdańskiej. Za fatalną sytuację odpowiada spółka Gdańsk Shipyard Group, która ma 75 procent udziałów w stoczni.

Rząd odmawia pomocy

Z wstępnych informacji wynika, że nie udało się wdrożyć planu restrukturyzacji spółki. Natomiast z "Faktów" w TVN, mogliśmy się dowiedzieć, że większościowy właściciel stoczni żąda od skarbu państwa kolejnej transzy pomocy publicznej, ale rząd nie zgadza się na to.

Kto ma władzę?

Zakład należy do dwóch akcjonariuszy - pierwszy to ukraińska spółka Gdańsk Shipyard Group (75 proc.) i Agencji Rozwoju Przemysłu SA (25 proc.). Gdańsk Shipyard Group jest spółką kontrolowaną przez większościowego ukraińskiego udziałowca ISD Polska, który ma obecnie kłopoty finansowe.

Spółka się broni

Pomiędzy ARP i Gdańsk Shipyard Group podpisano w marcu 2013 porozumienie przewidujące daleko idącą współpracę przy wyprowadzaniu Stoczni Gdańsk z obecnej trudnej sytuacji finansowej. [...] Przewidujemy, że w wyniku realizacji porozumienia Stocznia odzyska finansową stabilność i możliwość kontynuowania planu modernizacji. Ukraiński inwestor zobowiązał się do dofinansowania stoczni w kwocie kilkudziesięciu milionów złotych. [...] W ramach porozumienia ARP pomoże w sprzedaży części wartościowych aktywów należących do Stoczni Gdańsk, a ukraiński inwestor wzmocni Stocznię gotówką. [...] Pierwszym etapem realizacji porozumienia była sprzedaż dźwigów spółce Synergiia 99, z równoczesnym dofinansowaniem Stoczni przez ukraińskiego inwestora. - czytamy w oświadczeniu biura prasowego Gdańsk Shipyard Group, przesłanym przez rzeczniczkę prasową stoczni Aldonę Dybuk.

Wiemy, że ukraińska firma GSG włożyła w stocznię kwotę przekraczającą 350 mln PLN. Jak się udało ustalić, wiemy, że w Stoczni Gdańskiej pracownicy walczą od ponad pół roku o wypłacenie zaległych zobowiązań finansowych wobec nich. Niestety za sytuację w Stoczni Gdańskiej wszyscy politycy PO, PiS, SLD - umywają ręce.

Czy kolebka "Solidarności" pójdzie pod młotek? Tego dowiemy się w najbliższych dniach.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!