Po 18 miesiącach przerwy techniczno – budowlanej, od 1 września wznowiony zostaje ponownie ruch pociągów na trasie Kraków Główny – Lotnisko Balice. Trasę obsługiwać będą samorządowe Koleje Małopolskie.

Będzie to ważna chwila z uwagi, że jest to wyremontowana nowoczesna linia kolejowa, będzie mogła pasażerów obsługiwać tam i z powrotem po dwu niezależnych torach wraz z bezkolizyjnym przejazdem nad ulicą Balicką w Krakowie. Powstała sytuacja pozwoli na zwiększenie ruchu pociągów w dodatku elektrycznym składom aż do terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II.

Z ciekawostek należy zauważyć, że trasa Port Lotniczy Balice przez Kraków - Główny Osobowy zakończy się na stacji Wieliczka – Kopalnia. Należy zauważyć jakie będzie to miało znaczenie nie tylko do obsługi pasażerskiej lotniska, ale też turystyczne i poprawi dojazdy dla mieszkańców tamtego regionu.

Podczas konferencji prasowej Ryszard Rębilas prezes Kolei Małopolskich przedstawił zalety tej nowej, a raczej wyremontowanej nowoczesnej linii:

- pociągi do Balic będą się zatrzymywać na czterech nowo powstałych stacjach tj. Kraków – Młynówka, Kraków – Zakliki, Kraków – Olszanica, Kraków – Balice,
- szacuje się, że co najmniej w początkowej fazie funkcjonowania połączenie kolej przejmiemy ok. 25 % pasażerów portu lotniczego z Balic do Krakowa,
- w następnych latach ruch pasażerski powinien co roku wzrastać od 5 do 10 % rocznie, a może i więcej,
- rozkład jazdy połączeń jest tak opracowany, że pierwszy skład z Krakowa - Głównego odjedzie już o godzinie 4,05 tak aby pasażerowie zdążyli na pierwsze odloty samolotów z lotniska,
- ostatni skład Kolei Małopolskich z Balice odjedzie o godzinie 0,11 tj. pasażerowie ostatniego samolotu przylatującego na lotnisko zdążą na ostatni pociąg do Krakowa - Głównego,
- codziennie trasę obsługiwać będzie 39 składów Kolei Małopolskich w tym:
- 33 składy na trasie Wieliczka – Kopalnia, Kraków – Główny, Kraków - Balice,
- 6 składów na trasie tylko Kraków – Główny, Kraków - Balice,
- kolejną zaletą nowej trasy, że do Balic z Krakowa będzie się jechało tylko 18 minut, a więc szybciej niż busem, taxi czy autobusem,
- następna zaleta jest taka, że do godziny 21,00 z Krakowa Głównego odjazdy będą się odbywać stale 5 i 35 minut po pełnej godzinie,
- z Balic do Krakowa - Głównego zawsze odjazdy będą się odbywać stale 11 i 41 minut po pełnej godzinie,

Podczas konferencji prasowej przedstawiono różne warianty cen biletów normalnych:

- Kraków – Główny, Wieliczka - Kopalnia tylko 3,00 zł
- Kraków – Główny, Kraków – Balice Lotnisko tylko 8,00 zł
- Kraków – Główny, Kraków – Olszanica tylko 3,00 zł

Członek zarządu Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Jacek Krupa poinformował, że dochód ze sprzedaży biletów pokrywać będzie tylko część kosztów obsługi tej trasy, resztę z uwagi, że Kolej Małopolska jest samorządowa pokryje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Ważną informacji było też, że będą obowiązywać wszelkie obowiązujące zniżki w też dla seniorów. Aby ułatwić pracownikom nie tylko Portu lotniczego, ale też mieszkańcom tamtego rejonu będzie możliwość zakupu biletów miesięcznych i okresowych.

Z uwagi na strategiczne i turystyczne znaczenie trasy wszystkie składy Kolei Małopolski są nowoczesne i polskiej produkcji z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych oraz w skład obsługi każdego pociągu będą zatrudnione osoby ze znajomością podstawową języka obcego. Składy są zakupione z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i przydzielonych funduszy z Unii Europejskiej.

Do zobaczenia na szlaku Wieliczka – Kopalnia, Kraków – Główny, Kraków – Balice Lotnisko. Polecam ważną tematyczna stronę internetową www.malopolskiekoleje.pl .

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!