Wystrzelenie statku Shenzhou Wystrzelenie statku Shenzhou

Wystrzelenie statku Shenzhou (© Gang Lee/wikimedia CC-BY-SA)

Chiny konsekwentnie realizują swój program kosmiczny. 24 czerwca, po raz pierwszy w historii chińskiej kosmonautyki, statek Shenzhou 9 z trójką astronautów na pokładzie połączył się z orbitalnym modułem Tiangong 1 w trybie sterowania ręcznego. Manewr był transmitowany bezpośrednio przez chińską telewizję CCTV.

Statek załogowy Shenzhou 9 przebywa na orbicie od 17 czerwca. Na pokładzie jest trójka astronautów: Liu Wang, który wykonywał manewr, Jing Haipeng i pierwsza kobieta Liu Yang. Statek będzie przebywał na orbicie ok. 10 dni, co jest najdłuższym lotem w historii chińskiej astronautyki, informuje tvp.info.
Manewr automatycznego połączenia statku z modułem miał miejsce 18 czerwca. Chińczycy chcieli też wypróbować manewr ręczny, który jest potrzebny w razie awarii automatyki. W pełni udana operacja nastąpiła 24 czerwca. Jak podała telewizja CCTV, Liu Wang powtarzał ten manewr na Ziemi 1500 razy.
Chiński program kosmiczny traktowany jest niezwykle prestiżowo i konsekwentnie. Jego początki sięgają 1956 r., ale prawdziwy rozwój nastąpił w 1970 r., gdy Chiny wystrzeliły pierwszego satelitę. Kolejny historyczny krok w podboju Kosmosu to 2003 rok i misja statku Shenzhou 5, na pokładzie którego znajdował się pierwszy chiński kosmonauta Yang Liwei. W 2008 r. pierwszy Chińczyk Zhai Zhigang odbywa 20-minutowy spacer w Kosmosie.
Obecny lot to pierwsza misja załogowa, a prowadzone przez nią eksperymenty łączenia statku z modułami orbitalnymi są wstępem do kolejnego programu - umieszczenia na orbicie stałej, załogowej stacji kosmicznej, co ma nastąpić w 2020 r.
Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!