Adam Bielecki zdobył dzisiaj drugi szczyt świata K2 (8611 m.np.m.). Taką informację przekazał jego partner z wyprawy Marcin Kaczkan. Oprócz Bieleckiego na szczyt weszła 20-osobowa grupa himalaistów i Szerpów. To kolejny sukces Bieleckiego, który razem z Januszem Gołębiem w marcu br. dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I.

Drugi pod względem wysokości szczyt świata K2 uważa się za najtrudniejszy do zdobycia. Dotychczas stanęło na nim nieco ponad 300 osób. Adam Bielecki wspinał się drogą pierwszych zdobywców tzw. Żebrem Abruzzi od strony Pakistanu. Jest to najtrudniejsza droga wiodąca na ośmiotysięczniki, szczególnie niebezpieczna podczas zejścia.

Spośród polskich alpinistów wejścia tą drogą dokonała jedynie Wanda Rutkiewicz w 1986 r. i dopiero teraz Bielecki powtórzył jej sukces. Drugim celem polskiej ekipy było przeprowadzenie rekonesansu przed próbą pierwszego zimowego wejścia na K2, co jest obecnie największym wyzwaniem polskiego i światowego himalaizmu.

Artur Hajzer, który jest łącznikiem wyprawy w Polsce w komunikacie na stronie www.polskihimalaizmzimowy.pl przekazał informację, że tylko Adam Bielecki i jeden himalaista irański weszli na szczyt bez użycia tlenu. Na dzień dzisiejszy nie są poza tym znane żadne inne szczegóły ataku szczytowego. Te poznamy, gdy Adam Bielecki powróci do bazy.

Adam Bielecki jest psychologiem, ma 28 lat i pochodzi z Tychów. Obecnie mieszka w Krakowie. Wspina się od 13 lat i to z wieloma sukcesami. M.in. zdobył wyróżnienie w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku 17 lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri (7010 m). W 2011 r. zdobył piąty szczyt świata Makalu (8463 m) bez użycia tlenu, a 9 marca 2012 r. wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m).

Marcin Kaczkan jest pracownikiem naukowym w Warszawie. Do jego wspinaczkowych sukcesów należą m.in. zdobycie tytułu "Śnieżnej Pantery" za zdobycie 5 siedmiotysięczników byłego ZSRR. Zdobył w samotnie Nanga Parbat (8125 m) w 2010. Uczestniczył też w zimowej wyprawie na Broad Peak 2010/2011, na której osiągnął wysokość 7600 m. Wyprawa na K2 odbywa się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, pod honorowym patronatem prezydenta Komorowskiego.

Znajdź nas na Google+

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!