Podczas prac remontowych mających na celu zabezpieczenie ścianki Larsena, doszło do jej odchylenia w kierunku morza, co spowodowało powstanie wyrwy w powierzchni promenady. Jedno z reprezentacyjnych miejsc miasta zostało częściowo zamknięte

Perła miasta


Bulwar Szymańskiego to jedno z bardziej reprezentacyjnych miejsc w Kołobrzegu. Łączy odcinek między latarnia morską i molo. Co roku w sezonie letnim jest on oblegany przez rzeszę turystów z całej europy, którzy spragnieni promieni słońca i nadmorskiego klimatu przyjeżdżają do Kołobrzegu by zwiedzać, odpoczywać i leczyć się. Przy deptaku mieści się Pomnik Zaślubin z morzem oraz liczne restauracyjki. Na skutek sztormów z roku na rok plaża przy bulwarze stawała się coraz węższa, a woda zaczęła zagrażać ściance Larsena zabezpieczającej to miejsce.

Po przeprowadzeniu przeglądu tego obiektu Urząd Morski w Słupsku postanowił wykonać opaskę kamienną na całej długości ścianki. W toku prowadzonych prac zostały usunięte worki z piaskiem, które stanowiły dotychczasowe zabezpieczenie, spowodowało to jednak odchylenie ścianki w kierunku morza i utworzenie szczeliny w powierzchni promenady oraz jej częściowe zamknięcie w celu zabezpieczenia tego terenu.

Zakres podjętych działań


Jak informuje Urząd Morski w Słupsku decyzja o wykonaniu obrzutu z kamienia została podjęta na podstawie wykonanego rutynowego przeglądu obiektu, który wykazał, że może dojść do odchylenia ścianki, a zabezpieczenia w postaci worków z piachem nie są wystarczające.

Gdy usunięto worki rzeczywiście doszło do odchylenia, jednak było to już w trakcie robót. Sytuacja ta nie wpłynie ani na koszty inwestycji, ani na termin jej zakończenia. Obecnie prowadzone są prace przy naprawienie uszkodzenia. Koszt wykonywanych robót to w przybliżeniu 3 mln 680 tys. Co dalej z plażą, która po wykonaniu opaski kamiennej stanie się jeszcze węższa - to pytanie pozostaje otwarte.

Obecnie nie przewidziano refulacji na tym terenie, jednak jak informuje przedstawiciel Urzędu Morskiego w przyszłości taka możliwość będzie brana pod uwagę, zależy to jednak od dostępnych środków finansowych. Wszystko wskazuje na to, że również w przyszłym roku turyści i kuracjusze będą mogli podziwiać uroki tego miejsca i spacerować bez przeszkód bulwarem Szymańskiego.


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!