(© Tadeusz Kowalski)

Protesty pomogły. Komisja Europejska postanowiła skierować ACTA do Trybunału Sprawiedliwości UE, by ten ocenił, czy umowa nie narusza swobód i praw obywatelskich.

Komisarz UE do spraw handlu Karel De Gucht poinformował dzisiaj w Brukseli, że Komisja Europejska postanowiła poprosić Trybunał Sprawiedliwości o ocenę ACTA pod kątem jej zgodności z europejskim prawem.

Według De Guchta, ACTA nie narusza swobód obywatelskich i unijnego prawa, ale ponieważ jest ona bardzo skomplikowana, Komisja Europejska chce by stwierdził to Trybunał Sprawiedliwości. Komisarz ma nadzieję, że Trybunał znajdzie równowagę między podstawowymi prawami obywateli, a ochroną własności intelektualnej.

Prawdopodobnie do czasu wydania opinii przez Trybunał, proces ratyfikacji ACTA w Parlamencie Europejskim zostanie wstrzymany. W poszczególnych krajach członkowskich decyzję o ratyfikacji, bądź nie, muszą podjąć parlamenty narodowe - informuje "Interia".

To kolejne zwycięstwo przeciwników ACTA. Zarówno po licznych protestach w całej Europie, jak również wstrzymaniu ratyfikacji umowy przez kilka państw UE, unijne instytucje postanowiły ciężar decyzji przerzucić na Trybunał Sprawiedliwości.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!