Książki artystyczne to samodzielne konceptualne dzieła sztuki, a najważniejszą ich cechą jest unikalność. Niosą przesłanie literackie podobnie jak niosą je tradycyjne książki, po przez sferę plastyczną połączoną ze sferą werbalną.

Nasza rzeczywistość sprawia iż książki papierowe powoli zamieniają się w czytniki cyfrowe. Coraz to więcej powstaje bibliotek wirtualnych. Czasem wydaje się, że w przyszłości nastąpi zmierzch szeleszczących kartek. Lecz w Wikipedii książka nadal ma tradycyjną definicję: "Książka jest dokumentem piśmienniczym, zapisem myśli ludzkiej, raczej obszernym, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym".
Czym jest natomiast książka artystyczna? Jest niepowtarzalnym dziełem sztuki, unikatową edycją, stanowiącą cząstkę duszy twórcy. Książka może być wykonana z różnych materiałów, łączących sferę werbalną zawartości książki z oprawą i sferą plastyczną.

Takie właśnie książki artystyczne tworzy artystka Diana Pignard - Francuzka z polskimi korzeniami. Artystka świetnie mówi po polsku, lecz pisze w języku francuskim, jest doktorem lingwistyki i semiologii, absolwentką paryskiej Sorbony. Diana Pignard jest aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie, z siedzibą w Paryżu. Stworzyła trzy książki artystyczne i już ma w swych planach nowe koncepty. Każda z nich jest unikatem, została zrobiona ręcznie i jest jedynym egzemplarzem na świecie. Diana Pignard po raz pierwszy zaprezentowała swoją książkę w 2003 roku w Paryskim Salonie Jesiennym ( Salon d’Automne) w sekcji książki artystycznej. Brała udział w wielu wystawach we Francji, w Polsce i w Norwegii. W Polsce prezentowała swoje ostatnie dwie książki dwukrotnie na WTK w Warszawie. Jej książki artystyczne znajdują się u kolekcjonerów, bibliofilów w Norwegii i Francji.

Ostatnia książka nosi tytuł Wizje III (Visions III), składa się z wierszy i grafik poetyckich autorki, które wspólnie przenikają się i stanowią jedną całość. Podczas pisania wierszy i rysowania inspiruje się muzyką, jej rytmy czuje się w obrazach i w liryce. Książka przedstawia pracę z emocjami, autorka prezentuje je w metaforach i w liniach, wyrażając poetycko i graficznie. W grafikach dynamiczne linie, przeplatają się z delikatną kaligrafią, dając wyraz uzupełniania się na wielu płaszczyznach. Strony książki, ciężkie dachówki (łupki bazaltowe) współdziałają z lekką linią grafiki. Dachówki stanowią bazę książki i powiązane są zwykłym sznurem, ale oprócz tego mają też swoją wartość historyczną, bo pochodzą z XIX wieku.

Książka ta jest jedną wielką opowieścią o intymności człowieka o jego odczuciach i asocjacji uczuć przedstawionych na rysunkach pod postacią symboli takich jak: oko, powieka, śnieg, deszcz, księżyc. Autorka medytuje nad intymnością zmysłu wzroku. Pokazuje, że powieką oka, jej ruchem, można wiele wyrazić, podobnie wiele jak słowem. Powieka to główny motyw Wizji III. W rysunkach i słowach wyraża nasze reakcje jak odbiór światła, lub po przez zamknięcie powieki w czasie snu następuje wyciszenie organizmu. Rysunki przekazują różne wizje, ślad, echo, światło, wszystko to przenika się wzajemnie i wgłębia się w obraz, odbijając się jak w wodzie, stanowią sekrety wyrazu artystycznego autorki.
Wizje III Diany Pignard to kontemplacja przemijania, powrót do natury, wsłuchiwanie się w dźwięki przyrody, w szum deszczu, w kroki przechodnia a przede wszystkim nadsłuchiwanie powracającego echa naszej planety Ziemi.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!