W ramach imprezy XXIV FAMILIADA "TOR 2013" odbędzie się koncert Haliny Frąckowiak.

FAMILIADA "TOR jest rodzinnym świętem mieszkańców osiedla Nowy Bieżanów w Krakowie i parafii skupionej wokół Sanktuarium Najświętszej Rodziny.

Halina Frąckowiak - piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jako szesnastolatka dostała się do "Złotej Dziesiątki" II Festiwalu młodych talentów w Szczecinie, gdzie spotkała się m.in. z Czesławem Niemenem i Krzysztofem Klenczonem. Swoją pierwszą piosenkę, "Cień i ty" nagrała z grupą Tarpany w 1966 roku i z tym zespołem artystka zakwalifikowała się do koncertu finałowego Wiosennego Festiwalu Muzyki Nastolatków.
W 1968 roku występowała jako wokalistka Drumlersów pod pseudonimem Sonia Sulin, gdzie razem nagrali m.in. utwory "Wymyśliłam nas" czy "Cwaniara". Rok później Frąckowiak zaczęła współpracę z zespołem ABC Andrzeja Nebeskiego i grupa ta stała się producentem hitów "Napisz, proszę", a piosenka "Czekam tu" została dostrzeżona i nagrodzona na opolskim festiwalu. Lata 1970-72 to pasmo sukcesów grupy, a Halina Frąckowiak stała się wtedy jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. Karierę solową rozpoczęła w 1972 roku. Koncertowała za granicą, na festiwalach w Dreźnie, Rostocku, Belgradzie i zdobywała nagrody. Swój pierwszy solowy krążek - "Idę" - wydała w 1974 roku i od tego czasu sukcesywnie pojawiały się jej nowe albumy: "Geira" (1977), "Ogród Luizy" (1981), "Serca gwiazd" (1983), "Halina Frąckowiak" (1987) czy "Przystanek bez drogowskazu ... Garaże gwiazd" z 2005 roku. Artystka nie ucieka od eksperymentów brzmieniowych, o czym świadczy nagranie w 2008 roku piosenki "Papierowy księżyc" w zupełnie nowej aranżacji, z młodym i twórczym zespołem Muchy. W roku 2005 Halina Frąckowiak odznaczna została medalem „Zasłużony Kulturze - GLORIA ARTIS” – przyznawanym przez Ministra Kultury.

Wejściówki można odebrać w Domu Kultury Podgórze, Radzie Dzielnicy XII oraz w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Bieżanowie.

Informacje o koncercie na DK PODGÓRZE

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!