Szalejące wichury i zamachy terrorystyczne nie pozwalają zapomnieć o bieżącej smutnej rzeczywistosci, ale na szczęście toczy się także normalne zycie i jak każe w styczniu tradycja kolędowe operowe koncerty noworoczne solistów z orkiestrą

Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i jej operowi soliści wystąpili przy wypełnionej sali w MDK w Andrychowie z galowym koncertem kolęd w sobotę, 10 stycznia br.

Cicha Noc - w noc I wojny światowej

Zaproszeń na ten bardzo atrakcyjny występ zabrakło już przed Bożym Narodzeniem. Kilkadziesiąt osób gł. andrychowian dotarła jednak do MDK mimo braku biletu i została wpuszczona na wolne miejsca. Na estradzie pojawił się w galowych strojach historycznych wojska polskiego znakomity zespół muzyków, a potem kolejno zachwycając swoimi operowymi głosami soliści zespołu ubrani w tradycyjne stroje szlacheckie.

.

Rozległa się najpierw kolęda "Cicha noc", która jak przypomniała prowadząca program profesjonalna konferansjerka - była zaśpiewana przez niemieckich i angielskich żołnierzy w okopach podczas I wojny światowej


Lulajże Jezuniu i inne arcypolskie kolędy
Zostały wykonane także inne kolędy związane z wojskiem, ale gł. część repertuaru stanowiły najpiękniejsze stare polskie kolędy takie jak "Jezus malusieńki" czy "Lulajże Jezuniu". To one - mówiła konferansjerka - tak licznie towarzyszące Polakom budzą podziw dla naszego narodu za szczególną tkliwość w ukazaniu miłości do Dzieciątka Jezus i jego Matki".
Niektóre kolędy nucili wraz z zespołem słuchacze w sali, aby finałową "Bóg się rodzi" zaśpiewać wspólnym głosem. Tradycyjnie orkiestra nagradzana po każdym utworze brawami, zaśpiewała także znane noworoczne świąteczne piosenki musicalowe, aby choć w nich dać słuchaczom odczuć powiew zimy i " białego śniegu, którego brakuje nam za oknami". Nie obeszło się w finale bez wspólnego toastu lampką dobrego szampana.
Koncert zorganizowało andrychowskie Centrum Kultury i Wypoczynku.


Doroczne koncerty karnawałowe w Operze Krakowskiej

Tradycyjnie w Operze Krakowskiej odbywają się koncerty karnawałowe. Pierwszy z nich " Gdybym był bogaty..." miał miejsce 10.01 o godz.18.30.


Koncert ostatkowy "Nowy Rok w Wiedniu - Ostatki w Krakowie" odbędzie się 17.02.2015 o godz.18.30

Więcej informacji o koncertach w Operze Krakowskiej niebawem!


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!