25 września 2010 roku w Koninie odbył się VI Kongres SHDK RP. Większością głosów przybyłych na kongres delegatów z klubów HDK, Prezesem został wybrany Tomasz Ogrodnik z Łukowa. Siedzibą władz Stowarzyszenia jest Dąbrowa Górnicza.

25 września 2010 w Koninie odbył się VI Kongres Stowarzyszenia Honorowych
Dawców Krwi RP. Większością głosów przybyłych na kongres delegatów, z klubów HDK rozsianych po całej Polsce, Prezesem został wybrany Tomasz Ogrodnik z Łukowa. Siedzibą władz Stowarzyszenia jest Dąbrowa Górnicza.
Wybrano nową Radę Główną SHDK RP, oraz Główną Komisję Rewizyjną.

Statut Stowarzyszenia HDK RP został zaktualizowany do obowiązujących przepisów Prawa.

Kilka informacji o Stowarzyszeniu HDK RP


SHDK RP jest Organizacją Pożytku Publicznego, nie prowadzącą działalności gospodarczej. Działalność Stowarzyszenia opiera się na statucie. Kluby skupiają członków zwyczajnych, wspierających i honorowych. W szeregach Stowarzyszenia jest obecnie 29 klubów z całego kraju.

Jednym z celów stowarzyszenia jest utrzymanie więzi i udzielanie pomocy koleżeńskich, obrona interesów krwiodawców, reprezentowanie wobec władz państwowych, administracyjnych, organizacji politycznych i społecznych oraz propagowanie idei honorowego krwiodawstwa i pozyskiwania nowych dawców.

Jak doszło do powstania Stowarzyszenia SHDK RP


W 1989 roku w toruńskim Klubie HDK "Elana" spotkali się przedstawiciele 50 klubów HDK z całej Polski - miało to zaowocować zmuszeniem PCK do podjęcia starań celem poprawy sytuacji w polskim krwiodawstwie, która w tamtym czasie nie była zbyt dobra. Kluby niosły się z zamiarem wyjścia spod egidy PCK. Nie doszło jednak do tego, gdyż podczas spotkania okazało się że większość klubów nie zamierza tego uczynić. Wiele klubów mieściło się w dużych zakładach pracy i byłby to krok niezbyt korzystny.

Decyzję o wystąpieniu z PCK podjęły wówczas dwa kluby, które równocześnie złożyły wnioski o rejestrację statutów w sądach. Jako pierwszy został zarejestrowany statut Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP - inicjatorem powstania Stowarzyszenia był Jan Lankau, Prezes Klubu Kolejarz z Białegostoku. Do tego klubu dołączyli krwiodawcy z Klubu HDK przy ZG " Rudna" z Polkowic

Kongresy Stowarzyszenia HDK RP


Władzami naczelnymi Stowarzyszenia jest Kongres (Walne Zebranie Członków - Delegatów), Rada Główna, Prezydium Rady Głównej, Główna Komisja Rewizyjna.
I Kongres - Ełk 1990, Prezesem SHDK RP został Jerzy Pankowski z Polkowic, Wiceprezesem Jan Lankau.
II Kongres -Wrocław 1994, Prezes Andrzej Kazimierczuk z Klubu HDK "Agrometr- Palmet" Wrocław.
III Kongres- Taciszów 1998, Prezesem Henryk Pietrzak z Klubu HDK przy ZG "Brzeziny. Problemy wynikłe w klubie panującego Prezesa, spowodowały zwołanie Kongresu nadzwyczajnego w 2000 roku i wybór nowych władz. Wówczas to Prezesem na następne dwa lata członkowie wybrali Krzysztofa Stankowskiego z Klubu HDK przy NSK " Iskra" w Kielcach.
IV Kongres- Kielce 2002, Prezes Jerzy Maksymowicz z Klubu HDK przy KWK "Wujek" z Katowic.
V Kongres- Ślesin 2006, Prezes Antonii Szałek z Klubu HDK, przy KWB "Adamów" w Turku.
VI Kongres- Konin 2010, Prezes Tomasz Ogrodnik z Klubu "Kolejarz" im.dr Ireny
Białówny w Białymstoku.

Zainteresowanych działalnością i postępami SHDK RP zapraszam na stronę http://www.radashdkrp.pl.tl/, znajdziemy tam wiele przydatnych informacji.
Po mino kłopotów i trudności musimy działać w myśl słów Alberta Einsteina "Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia".

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!