Dobrze znany wszystkim Miś Uszatek oraz Zajączek Parauszek - bohater najnowszego serialu animowanego łódzkiego Se-Ma-Foru, zachęcają do odwiedzenia Muzeum Bajki Dobrze znany wszystkim Miś Uszatek oraz Zajączek Parauszek - bohater najnowszego serialu animowanego łódzkiego Se-Ma-Foru, zachęcają do odwiedzenia Muzeum Bajki

Dobrze znany wszystkim Miś Uszatek oraz Zajączek Parauszek - bohater najnowszego serialu animowanego łódzkiego Se-Ma-Foru, zachęcają do odwiedzenia Muzeum Bajki (© Daniel Siwak)

Kto z nas pamięta takie kultowe postacie polskich filmów animowanych jak Miś Uszatek czy pingwin Pik-Pok? Chyba wszyscy... Łódzkie Muzeum Bajki zaprasza do wzięcia udziału w konkursie dla czytelników serwisu Wiadomości24.pl.

Nie każdy zapewne wie, że Miś Uszatek zanim trafił na szklany ekran, aby cieszyć najmłodszych widzów był postacią książkową. Dopiero w 1975 roku Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z sympatycznym misiem o klapniętym uszku.

Podobną historię w drodze na szklany ekran miał sympatyczny pingwinek o imieniu Pik-Pok, który najpierw również był bohaterem książek. Na początku lat 80. przeniesieniem bohatera na telewizyjny ekran zajęło się ponownie łódzkie Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for. SMFF Se-ma-for przetrwało do 1990 roku. Ówczesny dyrektor Jacek Gwizdała doprowadził do zmiany nazwy studia na Studio Filmowe Semafor. Dziewięć lat później Komitet Kinematografii podjął decyzję o likwidacji państwowego studia Semafor.

Kiedy nadzieja na uratowanie dorobku polskiego filmu lalkowego prawie umarła, w grudniu 1999 roku Zbigniew Żmudzki założył spółkę Se-ma-for Produkcja Filmowa, która działa do dziś. W roku 2008 powstała Fundacja Filmowa Se-ma-for, której zadaniem jest między innymi prowadzenie Muzeum Bajki. Gromadzone są tutaj przede wszystkim lalki, ale także dekoracje z filmów i sprzęt zdjęciowy.

Konkurs Muzeum Bajki


Łódzkie Muzeum Bajki znajdujące się na terenie dawnej elektrociepłowni EC-1, czyli w miejscu, w którym ma powstać nowe centrum Łodzi zaprasza do udziału w konkursie dla wszystkich czytelników serwisu dziennikarstwa obywatelskiego - Wiadomosci24.pl. Oto pytania:

1. Ile Oscarów na swoim koncie ma Studio Filmowe Se-ma-for i za jakie produkcje?
2. Do jakiego filmu pełnometrażowego, lalkowego trwają obecnie przygotowania w Studiu Se-Ma-For?
3. Ile odcinków miała seria filmu o Misiu Uszatku?

Konkurs jest prosty. Pierwsze trzy osoby, które dziś po godzinie 20 wyślą poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania na adres daniel.siwak[at]gmail.com (z dopiskiem "Konkurs Muzeum Bajki") wygrywają!

Zwycięzcy konkursu otrzymają dwie bezpłatne wejściówki do Muzeum Bajki w Łodzi. O formie odbioru wejściówek poinformuje zwycięzców po zakończeniu konkursu.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!