Konkurs skoków w Oslo. Polska czwarta. Austria bezkonkurencyjna

Matti Hautamaeki
Matti Hautamaeki Matti Hautamaeki, fot. Anna Szczepankiewicz
Reprezentacja Polski zajęła czwarte miejsce w konkursie drużynowym na skoczni normalnej, rozgrywanym w Oslo Mistrzostwach Świata w narciarstwie klasycznym. Zwyciężyła bezapelacyjne Austria. Srebrny medal wywalczyli gospodarze Norwegowie. Brąz dla Niemców.

Faworyzowani Austriacy. Kilku kandydatów do medali

Dwa lata temu na MŚ w Libercu nie rozgrywano konkursu drużynowego na skoczni normalnej. Na skoczni dużej triumfowali Austriacy przed Norwegami i Japończykami. Polska (Małysz, Stoch, Hula, Rutkowski) zajęła czwarte miejsce. Ostatnio konkurs drużynowy na K-90 rozegrano w Oberstdorfie 6 lat temu. Medale wywalczyli wówczas Austriacy, Niemcy i Słoweńcy. Polska (Małysz, Mateja, Stoch, Bachleda) zajęła 6 miejsce - wyprzedzili nas jeszcze wówczas Finowie i Rosjanie.

Dwanaście ekip wystartowało w dzisiejszym w konkursie drużynowym o mistrzostwo świata na skoczni normalnej. Polska wystartowała w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Stefan Hula i Adam Małysz. Faworytami zawodów byli bezapelacyjnie Austriacy, którzy zgarnęli wczoraj złoto i srebro w konkursie indywidualnym. Szyki mieli im pokrzyżować gospodarze, którzy ponieśli wczoraj dotkliwą porażkę, a najlepszy z Norwegów - Tom Hilde - zajął dopiero piąte miejsce.

W walkę o miejsce na podium włączyć się miały reprezentacje Niemiec, Finlandii, Japonii oraz Polski. Wczorajsze świetne skoki Adama Małysza i Kamila Stocha wlały nadzieję w serca polskich kibiców. Również nasi zawodnicy podkreślali w wypowiedziach, że wierzą w medal w dzisiejszym konkursie.

Seria próbna dla Hautamaekiego, Stoch w czołówce!

Podopieczny Pekki Niemelä okazał się najlepszy w serii próbnej przed dzisiejszym konkursem drużynowym Mistrzostw Świata w norweskim Oslo. Reprezentant Finlandii poszybował aż na 105,5 m. Na drugiej pozycji sklasyfikowany został Martin Koch, który wylądował na 105. metrze. Tuż za nim znalazł się jego reprezentacyjny kolega Gregor Schlierenzauer (104 m) oraz Kamil Stoch (103 m). Na piątej pozycji uplasował się Andreas Kofler po skoku na 103 metry. Dobrze spisał się Piotr Żyła. Reprezentant Wisły Ustronianki skoczył 98,5 m i zajął dziewiętnaste miejsce. Nieco gorzej spisał się Stefan Hula, który był 37. (91,5 m). Ze startu w serii próbnej postanowił zrezygnować Adam Małysz.

Pierwsza seria dla podopiecznych Alexa Pointnera. Polacy tuż za podium

Po pierwszej serii konkursowej zdecydowanie na prowadzeniu znajdowali się faworyzowani Austriacy, przed Norwegią i Niemcami. Najdalsze skoki oddali: Martin Koch i Anders Bardal po 105.5m oraz Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler i Thomas Morgenstern po 105 m.
Jako pierwszy z Polaków w konkursie na belce startowej usiadł Kamil Stoch. Szósty zawodnik wczorajszych zawodów indywidualnych wylądował 101 metrze i biało-czerwoni zajmowali czwarta pozycje. Bliżej wylądował Piotr Żyła. Zawodnik KS Wisła Ustronianka uzyskał 98 metrów, co przy dalekich skokach Michaela Neumayera 101 m i Bjoerna-Einara Romoerena 101.5 spowodowało, że nadal zajmowaliśmy czwartą pozycję, lecz strata do podium wynosiła już blisko dziesięć punktów. Trzeci z biało-czerwonych Stefan Hula skoczył krotko 97.5 metra i szansa na medal zaczęła się oddalać traciliśmy bowiem do trzecich Niemców dwadzieścia dwa punkty.
Czwarty w drużynie skakał Małysz. Lider naszych Orłów po raz kolejny nie zawiódł, skacząc 104.5 metra, co jednak przy 105 metrach Severina Freunda spowodowało, że straciliśmy szanse na medal w dzisiejszym konkursie.

Austria i Norwegia poza konkurencją. Polacy poza podium

W rundzie finałowej nadal bardzo daleko skakali reprezentanci Austrii (Schlierenzauer, Koch, Kofler, Morgenstern), zdobywając niezagrożenie złoty medal. Norwegowie (Anders Jacobsen, Bjoern-Einar Romoeren, Anders Bardal,Tom Hilde) skakali nadal bardzo daleko i zajęli w konkursie drugie miejsce, zdobywając srebrny medal, czym choć w części powetowali sobie niepowodzenie we wczorajszym konkursie indywidualnym. Na trzeciej pozycji konkurs ukończyli Niemcy (Michael Neumayer, Martin Schmitt, Michael Uhrmann, Severin Freund), zdobywając tym samym brązowy medal. Biało-czerwoni (Stoch, Żyła, Hula, Małysz) mimo lepszej postawy niż w pierwszej serii, nie zdołali obronić straty do naszych zachodnich sąsiadów i zajęli czwarte miejsce. Kolejne lokaty zajęły: Japonia, Słowenia, Czechy, Finlandia.