Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopernik był Polakiem? Wikipedia ma problem z narodowością astronoma

Łukasz Wolski
Łukasz Wolski
www.pinakoteka.zascianek.pl/PD
Jak się okazuje, takie pytanie mogą sobie zadawać niektórzy ludzie na świecie. Choć dla nas Kopernik był wielkim Polakiem, to sprawa wcale nie jest taka oczywista, o czym świadczą choćby informacje na Wikipedii w innych wersjach językowych niż nasza.

Sprawa narodowości tego wielkiego astronoma znów nabrała rozgłosu. Ma ona związek z kontrowersjami jakie wiążą się z nadaniem europejskiemu centrum satelitarnemu (GMES) nazwy Copernicus lub, jak woleliby Niemcy, Kopernikus. Nasi sąsiedzi wielokrotnie podkreślali, że ten wybitny naukowiec urodził się w Prusach, w niemieckiej rodzinie (mówił o tym choćby Günter Verheugen). Polacy, słusznie zresztą, optują za łacińską pisownią nazwiska.

Zobacz też: Poprawiajmy błędy na "Wikipedii"!

Zostawiając część rozważań historykom, sprawdziłem kim dla światowej społeczności jest ten wielki astronom.

Niemiecka Wikipedia jak ognia unika informacji o związkach Kopernika z Polską (nie podając nawet pisowni jego nazwiska w naszym języku). Niemiecki album z Auf den spuren Grosser Deutscher zalicza astronoma w poczet wybitnych Niemców.

W Polsce trudno szukać kontrowersji na temat narodowości Kopernika. Według tego co naucza się w szkołach, pisze w książkach i encyklopediach, jest on uznawany za wielkiego Polaka. Ale jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste.

Bośniacka wersja Wikipedii podaje, że Kopernik był niemieckim astronomem. W Albanii zaś, doczekał się on tablicy pamiątkowej. Ale doczekał się jej nie polski, a niemiecki naukowiec.

W bułgarskiej, serbskiej, słowackiej i ukraińskiej wersji tej popularnej internetowej encyklopedii czytamy o polsko-niemieckim astronomie.

Rosjanie używają określenia polski i pruski, Białorusini zaś pruski uczony polskiego pochodzenia. Francuzi użyli sformułowania astronom języka niemieckiego, a Holendrzy piszą o kanoniku z Polski, który etnicznie był niemieckojęzyczny.

W sporej części artykułów informacja o narodowości nie jest podana (Litwa, Norwegia, Finlandia czy Szwecja). W duńskim i łotewskim przypadku wskazuje się tylko, że był katolikiem.

Angielskojęzyczna wersja pisze o astronomie epoki renesansu. Sporo miejsca poświęcają jednak samym kontrowersjom co do jego narodowości, przytaczając różne wypowiedzi historyków. Podobnie jest we francuskiej, macedońskiej czy norweskiej wersji językowej.

W większości przypadków mowa jest jednak o polskim astronomie, można tu podać przykłady takie jak: Azerbejdżan, Czechy, Estonia, Hiszpania, Chorwacja, Indonezja, Włochy, Islandia, Kazachstan, Kurdystan, Węgry, Macedonia, Portugalia, Słowenia, Turcja czy Arabia (dokładnie Wikipedia w wersji arabskiej).

Wątpliwości co do narodowości Kopernika nie mają cenione na świecie encyklopedie. Zarówno Britannica, Americana, Columbia czy encyklopedia Oksfordzka.

Przytoczone wyżej przykłady pokazuję jednak, że polskość tego wielkiego astronoma nie jest tak oczywista, jak wydawałoby się to większości Polaków. Zwłaszcza, że obecnie coraz częściej ludzie korzystają nie z tradycyjnych encyklopedii, a właśnie z Wikipedii, w której (abstrahując od tego tematu) często zawarte są błędne i niezweryfikowane informacje.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto