Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Korona królów" znowu w Malborku. Zobacz ZDJĘCIA z trzeciego dnia na planie serialu TVP

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Ekipa serialu "Korona królów" w czwartek (15 marca) kończy trzydniowy pobyt na planie zdjęciowym w Muzeum Zamkowym w Malborku. Na koniec odbywają się również zdjęcia "typowo" malborskie przedstawiające naradę Krzyżaków i ich reakcje na postanowienia II zjazdu wyszehradzkiego.

To druga wizyta ekipy "Korony królów" w Malborku. Zamek ponownie pełnił rolę węgierskiego Wyszehradu, ale tym razem podczas drugiego zjazdu, który odbył się - i tu zdania historyków są podzielone - w 1338 lub 1339 roku.

Za Muzeum Historii Polski (M. G.-K.)"
"Niedobre stosunki między Polską a Czechami, wynikające z polskich pretensji do Śląska i Mazowsza oraz czeskiego poparcia dla zakonu krzyżackiego, w końcu musiały ulec polepszeniu. W tym celu po czterech latach doszło do ponownego spotkania Kazimierza III Wielkiego z Janem Luksemburskim. Dołączył do nich również władca Węgier Karol Robert Andegaweński, odgrywający rolę pośrednika między zwaśnionymi stronami, a także gospodarza, ponieważ po raz drugi zjazd odbywał się w węgierskim Wyszehradzie. Jednakże król czeski nie stawił się osobiście. Wysłał syna Karola, margrabiego Moraw. Oprócz niego pojawił się również Jerzy II Trojdenowicz, książę halicko-włodzimierski oraz potomek Piastów mazowieckich. (...)
W Wyszehradzie udało się również rozwiązać problem czeski. W zamian za zrzeczenie się praw do Mazowsza i Śląska Kazimierz uzyskał zapewnienie, że Luksemburgowie nie utrudnią postawienia zakonu przed sądem papieskim. Niedługo potem odbył się proces przeciwko Krzyżakom w Warszawie, a więc na terytorium neutralnym."

I właśnie sceny związane z tym ostatnim wątkiem, a dokładnie go wyprzedzające były nagrywane w czwartek w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim. Zamek w serialu "zagra" więc też samego siebie. Krzyżacy na czele z wielkim mistrzem debatowali, jak pokrzyżować szyki królowi Rzeczypospolitej podczas tego procesu, w którym szło o odzyskanie przez Polskę Pomorza Gdańskiego, ziemi chełmińskiej i michałowskiej oraz Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Sąd po przesłuchaniu 126 świadków wydał 15 września 1939 roku wyrok nakazujący zakonowi zwrot tych ziem i zapłatę odszkodowania w wysokości 194 500 grzywien. Wyrok nie został przyjęty przez Krzyżaków i złożyli apelację do kurii awiniońskiej.

Przypomnijmy, że podczas trwającej, ale już kończącej się wizyty na zamku w Malborku ekipa serialu pracowała też w Kapitularzu i na krużgankach Zamku Wysokiego, do zdjęć wykorzystała również bramę główną i dziedzińce. Sceny zrealizowane tutaj podczas pierwszej i drugiej wizyty będzie można oglądać w odcinkach 48, 49, 52 i 56, a więc już wkrótce. Serial jest emitowany od poniedziałku do czwartku o godz. 18.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto