Wielki Tydzień za nami. Przy okazji częstszych, niż w nieświątecznym czasie, wizyt w kościołach, mogliśmy cieszyć oko pięknymi święconkami, oryginalnym wystrojem grobów Chrystusowych, ale też wnikliwiej przyjrzeć się samym świątyniom.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Piotra i Pawła położony jest w Pęcicach w sąsiedztwie zespołu pałacowo - parkowego. Obok kościoła znajduje się cmentarz parafialny, założony w pierwszej połowie XIX wieku. Parafia w Pęcicach po raz pierwszy pojawia się w źródłach w r. 1426, gdy tamtejszy pleban Marcin występuje w Gnieźnie w procesie odwoławczym o dziesięciny przeciwko biskupowi poznańskiemu. Pierwotny kościół drewniany w Pęcicach był wymieniany w dokumentach z 1603 roku, a kolejny wzniesiony był przed 1766 rokiem z fundacji Stanisława Sobolewskiego, podkomorzego ziemi warszawskiej. Obecny murowany kościół wzniesiony został w latach 1825-1832 roku wg projektu Chrystiana Piotra Aignera, z fundacji Antoniego Bieńkowskiego.

Od lat w kościele prowadzony jest remont. Choć niewiele pozostało do zrobienia, to brak środków na definitywne zakończenie prac. W tym roku, odwiedzający kościół wierni mogli oglądać niezwykły grób. Zaprojektował go i wykonał mieszkaniec sąsiedniej wsi Sokołów - Stanisław Zieliński. Rajskie drzewo życia, pod nim Adam i Ewa po chemioterapii, do tego napis: „Daj nam Panie wiarę w siebie” - tak w kilku słowach można go opisać.


Niemal po sąsiedzku istnieje parafia służewiecka, powstała już w 1238 roku. Pierwszy kościół drewniany spłonął, natomiast murowany kościół służewiecki pod wezwaniem św. Katarzyny stoi od 1598 roku. Wykonany jest w tzw. gotyku mazowieckim, a był fundowany przez Annę Służewską i jej synów. W 1603 roku kościoły w Pęcicach i Służewcu wizytował Wawrzyniec Goślicki, biskup poznański, który odwiedził też szkołę, którą ta mała wieś posiadała.
Także kościół św. Katarzyny od wielu lat poddawany jest remontowi, który wydłuża się niebezpiecznie.

Na ten cel zbiera pieniądze „Fundacja Służewska” Organizacja Pożytku Publicznego ul. Fosa 17 02-768 Warszawa.

1 procent wpłacać można na konto : Bank PKO BP XIII O/Warszawa 05 1020 1068 0000 1402 0070 3231
Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!