Po dziesięcioleciach podboju kosmosu na orbicie znajduje się 29 tys. obiektów wyprodukowanych przez człowieka i większych niż 10 centymetrów. Zaśmiecają one otoczenie Ziemi i stanowią zagrożenie dla czynnych instrumentów badawczych, satelitów czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ESA chce rozpocząć walkę z kosmicznymi śmieciami.

Obiekt wielkości 1 centymetra jest w stanie uderzyć w działającego satelitę z siłą eksplozji granatu ręcznego. Europejska Agencja Kosmiczna chce rozpocząć sprzątanie orbity i opracować technologię aktywnego usuwania kosmicznych śmieci.

Służyć ma temu program e.Deorbit. ESA będzie kierować kosmiczny złom na niską orbitę i następnie doprowadzi do kontrolowanego wejścia w atmosferę, podczas którego ulegnie on zniszczeniu.

Każda misja składać się będzie z trzech zadań. Pierwszym z nich będzie identyfikacja obiektu, znalezienie bezpiecznej ścieżki zbliżenia się ku niemu i wreszcie zsynchronizowanie ruchu orbitalnego. Kolejnym będzie przechwycenie celu w bezpieczny sposób. Rozważa się dwa scenariusze. Jednym jest użycie ramienia robotycznego. Drugim skorzystanie ze specjalnej sieci. Ostatnim elementem misji będzie sprawienie, by kosmiczny złom wszedł w kontrolowany sposób w atmosferę.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!