28 grudnia w Gminnym Centrum Kultury Łajski odbyło się otwarcie wystawy „Kraina dzieciństwa” malarza Art-brut Marka Kraussa i współpracujących z nim artystów. Wystawa będzie eksponowana do końca stycznia 2012 roku.

Otwarcie wystawy to wyjątkowa chwila zarówno dla gospodarzy, jak i zebranych gości. Wystawa ta to owoc współpracy Marka Kraussa, znanego malarza sztuki naiwnej, z uczniami z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie i przedszkola "Bajkowy Dom" w Jabłonnie.

- Kolorowa kraina wokół Marka Kraussa rozrasta się w tempie porównywalnym z rozszerzaniem się wszechświata -mówił gospodarz spotkania, dyrektor GCK Łajski Dariusz Skrzydlewski. - Artysta zaprasza do niej - kontynuował mówca -wszystkich wokół i coraz więcej osób z zaproszenia korzysta. Pierwsze do świata wg Marka Kraussa dołączyły dzieci, z którymi artysta spotyka się podczas warsztatów malarskich. Kolejną osobą, którą zafascynował, jest Natalia Pietrzak-Krauss (Don Kichotka), potrafiąca, tak jak jej mąż pędzlem, opisywać świat piórem i podobnie zaskakiwać interpretacją i formą utworów. Natalia potrafi-dodał Dariusz Skrzydlewski - pisać na każdy temat, a jej słowne interpretacje obrazów męża doskonale je dopełniają.

Po wprowadzeniu dokonanym przez dyrektora GCK Dariusza Skrzydlewskiego zebrani usłyszeli wiersze żony artysty Natalii Pietrzak -Krauss napisane specjalnie do zaprezentowanych obrazów w interpretacji Walentyny Janiszewskiej/ instruktora teatralnego z MOK Legionowo/.

Obrazy Marka Kraussa zaskakują świeżością . Artysta i jego uczniowie uchwycili w nich najpiękniejsze chwile z dzieciństwa. Opisują one dziecięce marzenia , zabawy, a także świat taki jakim go widzą dzieci. Każda praca to pełna historia z życia, to opis marzenia przepełnionego kolorami. Są też historie smutne, a czasami przepełnione czyjąś tragedią. Każde zdarzenie opowiedziane jest innymi barwami.

Klimat wystawy stworzony przez barwy i treści opowiedziane nimi, jest wyjątkowo ciepły i bliski wszystkim, tak jak wspaniałe jest dzieciństwo, czy też wspomnienia o nim.

Na wernisaż przyjechał z Warszawy kolekcjoner obrazów Marka Kraussa Jan Rudziński. W swej kolekcji ma już 30 obrazów. Zbiera je od 10 lat. Pytany, dlaczego to robi, powiedział: "W obrazach Marka Kraussa ukryte jest coś tajemniczego, jest w nich duch, życie, pełna gama uczuć. Do tego, jak dodamy koloryty każdego z nich, są to dzieła niepowtarzalne, unikatowe. Trzymam je w teczce i jak nadchodzi zły nastrój, oglądam je. Na tych obrazach nie zarobię. Wiem jednak, że Marek jest wielkim artystą i dlatego ma tylu kolekcjonerów swoich prac. Jest również wspaniałym człowiekiem".

Część zysków z aukcji prac przeznaczona zostanie na działalność Fundacji „Promień Słońca”, wspierającej Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie.

Marek Krauss i jego żona Natalia organizują już następną wystawę, która odbędzie się 20 stycznia 2012 roku w Ratuszu Miejskim w Legionowie przy współpracy MOK. Pragną, aby prace sprzedane na aukcji przeznaczyć na wspieranie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Życzymy artystom wielu sukcesów w Nowym Roku.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!