Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lublinieckim. W listopadzie 70 zgłoszeń, ponad 1700 od początku funkcjonowania ZDJĘCIA

PW, KPP
Październikowe wzmożone kontrole w Kośmidrach.
Październikowe wzmożone kontrole w Kośmidrach. KPP Lubliniec
Od momentu uruchomienia aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy naszego powiatu ponad 1700 razy poinformowali za jej pośrednictwem policję o różnego rodzaju zagrożeniach. Dominują sygnały dotyczące zagrożeń drogowych. Tak też było w listopadzie.

Statystyki dotyczące stosowania tego nowoczesnego narzędzia przeznaczonego do kontaktu z policją, lubliniecka komenda powiatowa przedstawia co miesiąc. Ostatnio podała, że łącznie mieszkańcy umieścili na mapie już ponad 1700 sygnałów. A jak sprawa wyglądała w samym listopadzie?

- Odnotowano 70 różnych zagrożeń naniesionych za pomocą aplikacji, z których lublinieccy funkcjonariusze potwierdzili 34. Najczęściej wymienianym zagrożeniem było „przekraczanie dozwolonej prędkości” – 27, z których potwierdziły się 23 zagrożenia – poinformował mł. asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Najczęściej niedozwoloną prędkość - tradycyjnie już - potwierdzano w rejonie Kośmider w gminie Pawonków – 8 razy. Po dwa takie przypadki mundurowi potwierdzili w Koszęcinie i Herbach. Właśnie we wspomnianych rejonach najczęściej można było ich spotkać, kiedy prowadzili działania weryfikacyjne. Co ciekawe w przypadku Kośmider wielokrotnie zgłaszano także problem kierowców ciężarówek nie stosujących się do ograniczeń tonażu. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili pod tym kątem wzmożone kontrole na początku października, zatrzymując trzech kierujących pojazdami, których waga przekraczała dopuszczalne 10 ton.

Ponadto w poprzednim miesiącu odnotowano sporą liczbę zagrożeń z kategorii „nieprawidłowe parkowanie”. Zgłoszeń tego typu było 10, ale potwierdzono tylko 3.

- Każde naniesione przez użytkowników aplikacji zagrożenie jest przez funkcjonariuszy lublinieckiej Komendy Policji weryfikowane w sposób szybki i rzetelny. Odbywa się to poprzez cykliczne patrolowanie i obserwację wskazanych miejsc zagrożonych czy poprzez rozmowy dzielnicowego z mieszkańcami celem uwzględnienia opinii społeczności lokalnej co do faktu występowania danego zagrożenia – zapewnia oficer prasowy lublinieckiego garnizonu.

Michał Sklarczyk zwraca jednak uwagę, że rozwiązanie potwierdzonego zagrożenia często nie leży w zakresie kompetencji policji.

- W takim przypadku policjanci każdorazowo sporządzają pisemne wystąpienie do właściciela drogi czy wskazanego terenu informując o sygnałach i sugestiach kierowanych przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – dodaje rzecznik prasowy KPP.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto